poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Armáda růží: cesta do mučednického ráje

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Kniha se věnuje především palestinským sebevražedným útočnicím. Ale nezabývá se pouze jimi - podává ucelený obraz palestinsko-izraelských vztahů v minulosti i za posledních několik let a uvádí čtenáře…
Kniha se věnuje především palestinským sebevražedným útočnicím. Ale nezabývá se pouze jimi - podává ucelený obraz palestinsko-izraelských vztahů v minulosti i za posledních několik let a uvádí čtenáře do problematiky konfliktu a teroristických bojových organizací, jako je Hamás nebo Palestinské hnutí odporu, ale také Mučedníci brigády od al-Aksá.
Titul je odvozen z projevu Jásira Arafáta, v němž koncem ledna 2002 poprvé použil termín "armáda růží" pro palestinské ženy-bojovnice. Doslova jen pár hodin poté spáchala sebevražedný atentát první žena: Wafá Idrísová. Přestože korán o ženách-bojovnicích nemluví, od té chvíle si ho vykládají imámové jinak a ženské bojovnice podporují. K boji žen vyzývá i duchovní vůdce Hamásu šajch Jásín. Malé palestinské děti ve školách "mučedníky" oslavují. Učí se, že do ráje vede sedm schodů - prvním je zabití Izraelce, sebevražedným útokem se pak překročí všech šest zbývajících.
Autorka vedle politologického výkladu uvádí i příběhy prvních čtyř sebevražedných teroristek a několika jejich obětí. Představuje všechny čtyři atentátnice a jejich činy propojuje s životními osudy obětí i s dalším životem jejich rodin. Popisuje také příběhy teroristek, které izraelští vojáci stačili zatknout před útokem a které si dnes odpykávají tresty ve vězení. Měla příležitost s mnoha z nich hovořit osobně (stejně jako například s šajchem Jásínem) a předkládá zkrácené záznamy těchto rozhovorů.
Palestinsko-izraelský konflikt zaplňuje přední stránky novin, proto jde o knihu stále aktuální a velmi zajímavou i netradičním úhlem pohledu.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2006, česky, Ikar, V Praze

Armáda růží, tak Jásir Arafát nazval roku 2002 palestinské ženy a vybídl je k boji proti izraelské okupaci. Ještě téhož dne Wafá Idrísová spáchala sebevražedný atentát. Jako první šahídka intifády se stala vzorem pro další ženy, které ji na cestě

Pro vydání: Vyd. 1., 2006, česky, Ikar, V Praze

Armáda růží, tak Jásir Arafát nazval roku 2002 palestinské ženy a vybídl je k boji proti izraelské okupaci. Ještě téhož dne Wafá Idrísová spáchala sebevražedný atentát. Jako první šahídka intifády se stala vzorem pro další ženy, které ji na cestě mučednické smrti následovaly. Jaké důvody je k tomu vedly? Proč kult mučednické smrti se šíří napříč celým arabským a muslimským světem? Americká zpravodajka Barbara Victorová hledá odpovědi na tyto otázky prostřednictvím příběhů palestinských žen, které zemřely či se pokusily zemřít jako šahídky (mučednice). Přes rok cestovala po západním břehu Jordánu, v Gaze a v Izraeli, vedla rozhovory lidmi. Zpovídala státní zaměstnance, historiky, psychology, zdravotníky, rodiny a přátele obětí bombových útoků i členy bojových teroristických organizací. Snažila se pochopit společenské a kulturní prostředí, které vehnalo šahídky do náručí smrti. Popsala životní příběhy čtyř sebevražedných atentátnic, ale i osudy dalších teroristek, jimž se nepodařilo úkol splnit. Jak zjistila, všechny úspěšné i neúspěšné atentátnice trpěly osobními problémy a mučednická smrt pro ně představovala způsob, jak opět získat uznání a místo ve společnosti.

Příběhy několika palestinských žen, které se rozhodly stát se sebevražednými atentátnicemi

Příběhy několika palestinských žen, které se rozhodly stát se sebevražednými atentátnicemi.

Můj názor na knihu Armáda růží:

zrušit
TOPlist