poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Rozvrat

Další autoři: Alena Poková (překladatel), Milan Erazim (ilustrátor), Karel Lívanský (autor úvodu atd.)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: česky, Omega

Téměř dvě třetiny románu věnoval Émile Zola válce mezi Francií a Pruskem. Popisuje zvláště vnitřní stav francouzské armády, kde převládá chaos a zmatek, na němž se podílí neschopné vedení. Nefunguje spolupráce mezi jednotlivými sbory, vojáci trpí špatným zásobováním, morálka

Pro vydání: česky, Omega

Téměř dvě třetiny románu věnoval Émile Zola válce mezi Francií a Pruskem. Popisuje zvláště vnitřní stav francouzské armády, kde převládá chaos a zmatek, na němž se podílí neschopné vedení. Nefunguje spolupráce mezi jednotlivými sbory, vojáci trpí špatným zásobováním, morálka mužstva je podlomena. Takto zdecimované jednotky jen obtížně odrážejí pruský nápor a nakonec jim nezbyde nic jiného, než aby po rozhodující bitvě u Sedanu podepsaly jménem císaře Napoleona III. kapitulaci. Řada vojáků se po této porážce dostává do zajetí, které se nevyhne ani dvěma hlavním postavám tohoto příběhu: je to student práv Maurice Levasseur, jenž se nechal dobrovolně naverbovat i proto, aby unikl svým věřitelům. Jeho bezprostředním nadřízeným se stal desátník Jean Macquart, kterého Maurice nejdříve považuje za primitivního rolníka. Společně prožité útrapy však oba muže přinutí zapomenout na rozdílné intelektuální postavení a jsou podstatnou příčinou toho, že se mezi nimi vytvoří pouto pevného přátelského vztahu.

Román klasika francouzské literatury je předposledním dílem z dvacetisvazkové mohutné ságy rodu Rougon-Macquartů.

Pro vydání: 1. vyd, 1957, česky, Naše vojsko / Knihovna vojáka, Sv. 99, Praha

Velký mistr francouzské literatury (1840-1902) podává v tomto svém předposledním románu, který je uměleckým dokumentem historické události - prusko-francouzské války v roce 1870 - věrný, místy až příliš věrný obraz typické imperialistické války, která nemohla přinést užitek vojákům ani jedné, ani druhé strany, nesmyslné války, ve které se lidé nechávali zabíjet pro blaho dynastie. Z podrobného vylíčení Sedanské bitvy a z popsám událostí pařížské komuny (i když Zolovi uniká skutečný význam a smysl tohoto povstání), vyzařuje vřelá sympatie k prostému, trpícímu a obětavému vojákovi ve válce, i sympatie, byť trochu naivní, k prostému pařížskému občanu komuny, a na druhé straně nenávist ke všem, kdo tyjí z utrpení jiných. "Rozvrat" je realistickou výstrahou každému, kdo by chtěl lehkomyslně rozpoutat novou válku. (Podle předml.)

Můj názor na knihu Rozvrat:

zrušit
Originál: Débacle
, 3. vyd., v NV 2. vyd., v tomto překl. 1. vyd, česky, Naše vojsko / Světový válečný román, Sv. 64, Praha, 398 stran
TOPlist