poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Rekviem za Nanking

Další autoři: Ladislav Šenkyřík (překladatel)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Rekviem za Nanking je literárním zpracováním otřesné události, která se udála na přelomu let 1937/1938, události známé jako nankingský masakr.
Během druhé čínsko-japonské války dobyla císařská japonská…
Rekviem za Nanking je literárním zpracováním otřesné události, která se udála na přelomu let 1937/1938, události známé jako nankingský masakr.
Během druhé čínsko-japonské války dobyla císařská japonská armáda Nanking a poté následovalo bezprecedentní hromadné vraždění mužů a znásilňování žen. Odhad počtu obětí dosahuje čtyř set tisíc… Po skončení války byli hlavní viníci v „japonském norimberském procesu“ postaveni před soud a sedm z nich bylo popraveno.
Cha Ťin se kromě historických zdrojů inspiroval i deníky skutečné historické postavy, americké misionářky Minnie Vautrinové (1886–1941), která pracovala v tzv. nankingské bezpečnostní zóně a pomohla v dívčí škole, jejíž byla děkankou, zachránit tisíce životů mladých dívek a žen. Vautrinová se vrátila do Spojených států a zcela vyčerpaná obrazy utrpení, které ji stále pronásledovaly, i výčitkami, že nezachránila více lidí, se uchýlila do psychiatrické léčebny, kde krátce poté spáchala sebevraždu. Autor vychází z historických dokumentů a pramenů, celý příběh však nechává vyprávět v ich-formě, pohledem smyšlené asistentky Minnie Vautrinové An-Lin.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2013, česky, Odeon / Světová knihovna, sv. 140, Praha

Na sklonku třicátých let minulého století se japonské armádě podařilo dobýt Nanking, který byl v této době hlavním čínským městem. Události, jež poté následovaly, vstoupily do historického povědomí jako bezprecedentní příklad

Pro vydání: Vyd. 1., 2013, česky, Odeon / Světová knihovna, sv. 140, Praha

Na sklonku třicátých let minulého století se japonské armádě podařilo dobýt Nanking, který byl v této době hlavním čínským městem. Události, jež poté následovaly, vstoupily do historického povědomí jako bezprecedentní příklad děsivého teroru, jemuž padlo za oběť přibližně 400 000 mužů a žen. Na pozadí těchto okolností rozehrává autor příběh skutečné postavy, americké misonářky Wilhelminy Vautrinové, děkanky zdejší dívčí univerzity. Její osud přibližuje a vypráví Minniina fiktivní asistentka, padesátiletá An-Ling. Strohým a věcným stylem popisuje, jak se v této rozbouřené době snažil tento institut zachovat si svou tvář, jak složitě a především díky nezdolné pomoci významných zahraničních občanů ze západních zemí budoval ve školním kampusu bezpečnostní zónu, která měla hlavní zásluhu na tom, že počet mrtvých a zavražděných nedosáhl mnohem vyšších čísel. Minnie Vautrinová je zde zachycena jako člověk, pracující s neúnavným zanícením a s nadlidským vypětím za záchranu lidských životů, jako silná žena, jejímž údělem a cílem je vždy pomáhat svým bližním, především slabým a bezbranným. A vůbec si nepřipouští možnost, že tento úkol, který si zvolila jako své krédo, může být někdy nad její síly...

Román přibližuje na osudu americké misionářky okolnosti a průběh tragické události z druhé čínsko-japonské války, která vešla do dějin pod názvem nankingský masakr.

Recenze: Rekviem za Nanking je děsivě stručné. Sleduje zlo, které explodovalo s ohlušující silou

Co se v předvečer druhé světové války dělo na opačné straně planety? Jedno z nejděsivějších krveprolití v historii. O "znásilnění Nankingu" japonskou armádou přesto ještě před dvaceti lety Západ skoro nevěděl. Proti ztrátě paměti bojuje i čínský…
Marek Šindelka, 3. listopadu 2013, art.iHNed.cz

Recenze: Masakr, který měl být zapomenut

Někteří recenzenti vyčítají Cha Ťinovi příliš jednoduchý jazyk, což je do jisté míry pochopitelné, vzhledem k tomu, že píše v „cizí řeči“. Výsledkem je však text bez zbytečných jazykových okras, který tématu nesporně vyhovuje lépe než složitě…
Magdalena Rytinová, 1. října 2013, iLiteratura.cz

Recenze: Kniha jako chirurgický řez

Poměrně málo se obecně ví, že druhá světová válka měla svůj prolog daleko od Evropy. V letech 1937-38 se odehrála invaze japonské armády do Číny, byl dobyt Nanking a Japonci rozpoutali genocidu, během níž zahynulo kolem čtyř set tisíc Číňanů.
Petr Žantovský, 12. srpna 2013, Literarium.cz

Recenze: Rekviem za Nanking. Kniha o masakru, na nějž se mělo zapomenout

Odeon vydává aktuální román čínského emigranta ve Spojených státech Cha Ťina. Vznikl podle deníku ženy, jež přežila nejkrvavější prolog druhé světové války. Na masakr v Nankingu se mělo zapomenout, přestože při něm zemřelo čtvrt milionu lidí.
Klára Kubíčková, 26. července 2013, iDnes.cz

Můj názor na knihu Rekviem za Nanking:

zrušit
TOPlist