poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Ponorná řeka kinematografie

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Předmětnou náplní tohoto spisku jsou skladebné postupy filmových avantgard, přičemž naše pozornost je zaměřena výhradně do oblasti filmu, jelikož tvůrčí obcování se světlachtivou filmovou matérií je…
Předmětnou náplní tohoto spisku jsou skladebné postupy filmových avantgard, přičemž naše pozornost je zaměřena výhradně do oblasti filmu, jelikož tvůrčí obcování se světlachtivou filmovou matérií je zcela odlišné od práce s elektronickým obrazem či digitálními technologiemi. Nejedná se však o žádné souhrnné dějiny tohoto oboru, nýbrž o text sepsaný v žánru tradičně označovaném jako odborná poezie. Hlavním vkladem tohoto textu je zarámované rozčlenění jednotlivých proudů filmové avantgardy do šesti oborů, na základě jejich vztahu k použitým výrazovým prostředkům. Pořadí jednotlivých kapitol je voleno tak, že začínáme strukturálním filmem, který je nejvíce, jak možno, vzdálen jakékoli narativnosti i asociativnosti, což jsou dvě hliněné nohy, o které se opírá sšelmilá kinematografie, a to lhostejno, zda jde o produkty z celin někdejší zapomenuté kalifornské vesničky či z „auteurských“ kavárenských pisoárů pařížských, berlínských či pražských.
Od strukturálního filmu pak pokračujeme absolutním (der absolute Film) a čistým filmem (cinéma pur), které byly historicky prvními zjevy filmové avantgardy. Přes sklížený film (assemblage film), jehož společným jmenovatelem je dávat nový význam nalezeným fragmentům, dospíváme k spontánnímu filmu, ve kterém je výsledná montáž bezprostředně spjata s aktem natáčení, a dále až k avantgardnímu filmu v užším slova smyslu, v němž diváci snadno nalézají jisté odlesky stereotypů, známých jim z dominantní kinematografie, totiž vyprávění příběhu a literární symbolismus.
Závěrečná kapitola Sedmero osvětlujících řezů pak představuje úvod do teorie filmových avantgard způsobem kinogeometrickým.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd., 2013, česky, Akademie múzických umění, V Praze

Kniha o filmové avantgardě a jejích skladebných postupech se zaměřuje na strukturální film, absolutní film (der absolutte Film), čistý film (cinéma pur), sklížený film (assamblage film) a spontánní film.

Recenze: Martin Čihák: Ponorná řeka kinematografie

Čihákova kniha je vskutku osobitá sonda do světa avantgardní kinematografie. Publikace vzdává hold tomuto opomíjenému proudu – obhajuje ryzí nenarativní filmové umění, promlouvá originálním jazykem s vlastní gramatikou a stylem, nebojí se být…
Hana Strejčková, 3. února 2014, iLiteratura.cz

Můj názor na knihu Ponorná řeka kinematografie:

zrušit
, 1. vyd., česky, Akademie múzických umění,, V Praze, 302 stran, ISBN: 9788073312831
TOPlist