poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Paličova dcera: Činohra o 5 jednáních

Další autoři: Jaroslava Otrubová (sestavovatel, kompilátor)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd. (v Orbisu), 1957, česky, Orbis / Hry lidového jeviště, Sv. 37, Praha

Paličova dcera patří k nejúspěšnějším Tylovým hrám. Je to sociální drama o ušlechtilé Rozárce, dceři zhýralého šumaře Valenty. Rozárka bere na sebe otcovu vinu a přiznává se k zločinu, který nespáchala.

Pro vydání: 1. vyd. (v Orbisu), 1957, česky, Orbis / Hry lidového jeviště, Sv. 37, Praha

Paličova dcera patří k nejúspěšnějším Tylovým hrám. Je to sociální drama o ušlechtilé Rozárce, dceři zhýralého šumaře Valenty. Rozárka bere na sebe otcovu vinu a přiznává se k zločinu, který nespáchala. Pravdavyjdenakonecnajevo,padnou zábrany mladé lásce a bohatý příbuzný nabízí Rozárce a jejímu manželi druhý domov na svých statcích za mořem. Realismus Tylův je "prodchnut tím, co realitě dodává teprve cenu: snahou vytvořit něco zdanéskutečnosti,zlepšitji, povýšit ji". (Z. Nejedlý.)

Pro vydání: 1. vyd. v Osvětě, 1952, česky, Osvěta / Sešity Divadelní žatvy, Sv. 63, Praha

Paličova dcera patří k nejúspěšnějším Tylovým hrám (psána r. 1846, premiéra 2. II. 1847). Je sociálním dramatem o ušlechtilé Rozárce, dceři zhýralého šumaře Valenty, který poklesne tak hluboko, že si zapálí chalupu. Rozárka chce otce zachránit, sama se dozná k zločinu, který nespáchala - až posléze pravý pachatel vyjde najevo. Hra má typické znaky Tylova realismu, proto tak působivého, že je "prodchnut tím, co realitě dodává teprve cenu: snahou vytvořit něco z dané skutečnosti, zlepšit ji, povýšit ji" (Nejedlý). Rozárka, prostý člověk s čistým srdcem, není obětí otcovou, nýbrž hrdinkou aktivní, Valenta není podán schematicky jako vytrvalý zhýralec, ale jako postava během hry se rozvíjející, na které Tyl dovede nalézt i kladné rysy, složitá postava plátenice Šestákové stojí posléze na straně positivních sil, Antonín se pro lásku k Rozárce dovede rozejít s maloměšťáckým postředím, jež je bystře zachyceno v typech ostatních. - Hra má v tomto vydání v závěru dramaturg. úpravu. 13 m., 7 ž., 5 dekorací. (Podle úvodu)

Můj názor na knihu Paličova dcera:

zrušit
, 1. vyd. (v Orbisu), česky, Orbis / Hry lidového jeviště, Sv. 37, Praha, 91 stran
TOPlist