poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Deník 1898-1918

Další autoři: Jana Podhorská (překladatel), Michel Décaudin, Jana Podhorská, Petr Skarlant

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Teprve v 90. letech minulého století poprvé vyšel soukromý deník proslulého zakladatele francouzské moderní poezie Guillauma Apollinaira, který si básník s určitými přestávkami vedl po dvacet let – od…
Teprve v 90. letech minulého století poprvé vyšel soukromý deník proslulého zakladatele francouzské moderní poezie Guillauma Apollinaira, který si básník s určitými přestávkami vedl po dvacet let – od roku 1898 až do své smrti v roce 1918.
Je třeba říci, že tyto texty zcela nenaplňují to, co rozumíme pod pojmem deník. Mnohem spíše je lze charakterizovat jako nahlédnutí do autorovy tvůrčí dílny. Apollinaire zde zachycoval situace, ke kterým se chtěl posléze vrátit. Ale i tak tu naleznete např. záznam o jeho seznámení s Alfredem Jarrym na prvním večírku časopisu La Plume, verše na sousedku z domu, kde bydlel, zmínku o autorově vyloučení ze střední školy v r. 1897 v Cannes či zápisky o vlastní svatbě.
Defiluje tu celá řada známých jmen, které dnes již patří k legendám nejen francouzského, ale i světového umění – Pablo Picasso, Henri Matisse, Rachilde, Henri de Régnier, Paul Fort a další.
Vydání deníku bránila vdova po básníkovi, „krásná rusovláska“ Jacqueline Kolbová, proto vyšel až po řadě desetiletí od autorovy smrti.
Českým čtenářům se tento biografický skvost dostává do rukou vůbec poprvé v překladu Jany Podhorské a se znamenitým úvodním esejem Aleše Pohorského.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: V češtině 1. vyd., 2013, česky, německy, anglicky, Akropolis, Praha

Teprve v 90. letech 20. století poprvé vyšel soukromý deník proslulého zakladatele francouzské moderní poezie Guillauma Apollinaira, který si básník s určitými přestávkami vedl po dvacet let - od roku 1898 až do své smrti

Pro vydání: V češtině 1. vyd., 2013, česky, německy, anglicky, Akropolis, Praha

Teprve v 90. letech 20. století poprvé vyšel soukromý deník proslulého zakladatele francouzské moderní poezie Guillauma Apollinaira, který si básník s určitými přestávkami vedl po dvacet let - od roku 1898 až do své smrti v roce 1918. Avšak spíše než jako deník lze knihu charakterizovat jako nahlédnutí do autorovy tvůrčí dílny. Ale i tak tu naleznete např. záznam o jeho seznámení s Alfredem Jarrym, zmínku o autorově vyloučení ze střední školy či zápisky o vlastní svatbě. Defiluje tu celá řada známých jmen, které dnes již patří k legendám nejen francouzského, ale i světového umění - Pablo Picasso, Henri Matisse, Rachilde, Henri de Régnier, Paul Fort a další. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Deníkové záznamy významného francouzského básníka.

Recenze: „Docela to ujde,“ řekla poté, co jsem jí recitoval verše…

Deník Guillauma Apollinaira je text, který psal autor pouze a jenom sám pro sebe. Dvojí transpozicí adresáta, tedy jeho předložení nejprve domácímu a potom i zahraničnímu publiku, se text dostává do zvláštní pozice. Vzhledem k útržkovitosti,…
Anna Plačková, 6. dubna 2015, iLiteratura.cz

Recenze: Napsal Alkoholy a utajený deník. Apollinairovy zápisky vycházejí česky

Bohužel chybí prvních patnáct stran a také část z let 1901-1903, což je pro české čtenáře zásadní mezera. Tou dobou totiž Apollinaire pobýval v Praze a město zmiňuje i v úvodu k Alkoholům v básni Pásmo: "Jsi v zahradě hospůdky v okolí Prahy/cítíš se…
Klára Kubíčková, 23. května 2013, iDnes.cz

Můj názor na knihu Deník 1898-1918:

zrušit
TOPlist