poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Novozákonní apokryfy.

III,, Proroctví a apokalypsy /

Další autoři: Jan Amos Dus (sestavovatel, kompilátor), Josef Bartoň (překladatel), Jan Amos Dus, Josef Bartoň

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Zatímco v bibli je apokalyptický žánr zastoupen jen okrajově (Daniel, Zjevení), apokryfních spisů, jež do biblického kánonu nebyly přijaty, je celá řada. Pohybují se na rozhraní židovské a křesťanské…
Zatímco v bibli je apokalyptický žánr zastoupen jen okrajově (Daniel, Zjevení), apokryfních spisů, jež do biblického kánonu nebyly přijaty, je celá řada. Pohybují se na rozhraní židovské a křesťanské literatury a dokumentují posun duchovního klimatu v prvních staletích po Kristu. Podobně jako spisy zařazené do souboru Knihy tajemství a moudrosti I.–III. Mimobiblické židovské spisy: pseudoepigrafy (Vyšehrad 1998– –1999) se některé z těchto spisů inspirovaly zvěstí Starého zákona, vznikly však později nebo jsou výrazněji christianizovány; většina z nich však vychází již z křesťanského prostředí a ze znalosti Nového zákona.
Zabývají se dějinami světa, vznikem a zánikem říší i měst (Sibylliny věštby), stále naléhavěji však zaznívá i stará lidská otázka, jaký osud čeká dobré a zlé v ráji nebo pekle (Zjevení Petrovo, Zjevení Pavlovo). S Novým zákonem je řada těchto spisů spojena také jmény údajných autorů či hlavních postav: v blízkosti Božích tajemství se ocitají Petr, Pavel, Jakub, Jan, Maria, Tomáš, Bartoloměj. V jejich snech či stavech vytržení nezřídka vystupují andělé, kteří jim pomáhají porozumět smyslu jejich vizí. Zvláštním dokladem apokalypsy utopického typu je Zósimovo vyprávění o životě Blažených.
Český překlad dvaceti apokryfních spisů z řečtiny, latiny a koptštiny, připravený v Centru biblických studií v Praze, je doprovázen zasvěcenými úvody a komentáři.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 2., 2012, česky, Vyšehrad / Knihovna rané křesťanské literatury, sv. 3, Praha

Závěť Adamova, Otázky Bartolomějovy, Élchasai, Zjevení Ezdrášovo, Zjevení Šadrakovo, Vidění Ezdrášovo, První zjevení Janovo, Zjevení Mariino, Zjevení Pavlovo, Zjevení Petrovo, Sybylliny věštby, Zjevení

Pro vydání: Vyd. 2., 2012, česky, Vyšehrad / Knihovna rané křesťanské literatury, sv. 3, Praha

Závěť Adamova, Otázky Bartolomějovy, Élchasai, Zjevení Ezdrášovo, Zjevení Šadrakovo, Vidění Ezdrášovo, První zjevení Janovo, Zjevení Mariino, Zjevení Pavlovo, Zjevení Petrovo, Sybylliny věštby, Zjevení Tomášovo, Zósimovo vyprávění, Zjevení Pavlovo, První zjevení Jakubovo, Druhé zjevení Jakubovo, Zjevení Petrovo.

V třetím svazku sbírky novozákonních apokryfů vystupuje do popředí apokalyptické téma coby odraz dobového pronásledování, které v prvních století našeho letopočtu zažívali křesťané.

Můj názor na knihu Novozákonní apokryfy. / Proroctví a apokalypsy / (III,):

zrušit
, Vyd. 2., česky, Vyšehrad, / Knihovna rané křesťanské literatury, sv. 3, Praha, 563 stran, ISBN: 9788074292859
TOPlist