poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Démon

Další autoři: Milan Dvořák

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2012, česky, Československý spisovatel, V Praze

"Přes hříšnou zem", za kterou Lermontov označil oblast kavkazských hor, pluje Démon - na jedné straně představitel zla a nenávisti, na druhé však bytost, která vyznává absolutní svobodu a poněkud pohrdavým pohledem sleduje

Pro vydání: Vyd. 1., 2012, česky, Československý spisovatel, V Praze

"Přes hříšnou zem", za kterou Lermontov označil oblast kavkazských hor, pluje Démon - na jedné straně představitel zla a nenávisti, na druhé však bytost, která vyznává absolutní svobodu a poněkud pohrdavým pohledem sleduje zemi pod sebou, na níž jí všechno lidské konání připadá směšné a zbytečné. Hlavní postava Lermontovovy poémy je nositelem i dalších rozporů: skrývá v sobě hněv a pohrdání, avšak nepřestává toužit po vnitřním klidu a harmonii. Duchovní soulad se Démon pokouší uskutečnit prostřednictvím vztahu ke gruzínské kněžně Tamaře. Svou lásku jí však vyjadřuje poněkud svébytnými a nevybíravými prostředky. Nejdříve usmrtí jejího budoucího muže a poté Tamaru uvrhne do sítě nejistot a pochybností, v níž se nedokaže vyznat. Tamara marně hledá svou bývalou citovou stabilitu a postupně dochází k přesvědčení, že nemá sílu znovu v sobě obnovit dřívější ušlechtilé vlastnosti. Zvolí proto dobrovolný odchod do kláštera, avšak ani v jeho zdech není před Démonem bezpečně ukrytá.

Klasická básnická skladba, hodnocená dnes jako jedno ze základních děl romantického proudu v ruské literatuře.

Pro vydání: 6. vyd, 1972, česky, Odeon / Skvosty ruské a sovětské literatury, Praha

Poéma na zpola biblický a zpola apokryfní námět vypráví o padlém andělu, který je pro vzpouru proti božství odsouzen k věčnému neklidu a bezcílnému bloudění vesmírem. Báseň je nejen ohlasem básníkova vědomí bezmocnosti podútlakemmikulášovské reakce, ale, jak říká autor doslovu, působí i jako "nad jiné průkazný manifest takzvaného aktivního, nespokojeneckého, revolučního křídla v ruském romantismu"

Pro vydání: V SNKLHU 1. vyd, 1954, česky, SNKLHU / Nesmrtelní, Sv. 14, Praha

Poema na biblický námět o padlém andělu, odsouzeném pro vzpouru proti vládnoucímu božstvu k věčnému neklidu a k bezcílnému bloudění vesmírem, je ohlasem vlastního basníkova vědomí osamocenosti a bezmocnosti pod útlakem mikulášovské reakce. Básník - předchůdce A.S. Puškina (1814-1841) naplňuje své dílo smutkem a rozervaností nikoli proto, aby vyjádřil kosmopolitický "světobol" mládeže své doby, ale "promlouvá za všecko otrávené mládí, kterému nebylo dopřáno růst a kvést, zrát na slunci života a přinášet nové urodné plody" v době, kdy carský útlak brutálně ničil všechny pokrokové demokratické síly Ruska. (Podle J. Dolanského.)

Můj názor na knihu Démon:

zrušit
Originál: Demon. (rusky)
, Vyd. 1., česky, Československý spisovatel,, V Praze, 53 stran, ISBN: 9788074590269
TOPlist