poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Tändzin a Šerpové Everestu: osudy několika generací šerpských lezců

Další autoři: Judy Tändzin (autor), Bstan-'dzin-rgya-mtsho XIV dalajlama (autor úvodu atd.), Edmund Hillary Sir (autor úvodu atd.)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Existuje jen málo publikací, které by se výhradně věnovaly šerpským nosičům a zdůraznily význam těchto houževnatých a skromných lidí pro zdárný výsledek horolezeckých výprav. A právě tento dluh se…
Existuje jen málo publikací, které by se výhradně věnovaly šerpským nosičům a zdůraznily význam těchto houževnatých a skromných lidí pro zdárný výsledek horolezeckých výprav. A právě tento dluh se autoři snaží splatit.
Ve své apoteóze si všímají těžké, avšak nepostradatelné práce Šerpů, bez jejichž účasti by expedice do vrcholových částí Himálají byly prakticky nemyslitelné. Přibližují nám historii prvních vysokohorských průzkumů z druhé poloviny 19. století, první pokusy o dosažení nejvyššího vrcholu světa a ukazují, jak se z bezejmenné masy šerpských nosičů postupně vydělily silné osobnosti, které později získaly značnou vážnost a proslulost. Profilům těch nejvýznačnějších věnují samostatnou kapitolu.
Ústřední část knihy je spojena se jménem Tändzina Norkjä, jehož životní cestu popisuje od jinošských let přes dozrávání v osobnost mimořádného významu až k jeho účasti na britské expedici, která roku 1953 dosáhla vrcholu Everestu. Tändzin se téměř přes noc stal světovou celebritou, avšak na tuto roli nebyl vzděláním ani zkušenostmi připraven. Ne vždy úspěšně odolával tlakům veřejnosti, médií či politiků, kteří se snažili jeho úspěchu využít pro své vlastní cíle, a v pozdním věku musel čelit soukromým, pracovním i finančním problémům.
Tändzin Norkjä však nebyl jediný, jemuž se z rozsáhlého rodu Tändzinů podařilo dosáhnout vrcholu Everestu. Profily nových osobností, vývoj himálajského horolezectví i mapování změn, které zasáhly celý region, jsou inspirujícím čtením pro každého, kdo má rád tento nádherný, vzrušující i nebezpečný sport.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1, 2004, česky, Ikar, V Praze

Kniha seznamuje s národem horolezců v Himalájích - se Šerpy - a s jejich nejznámějším rodem Tändzinů, kteří od 2. poloviny 19. století pomáhají horolezcům vystupovat na nejvyšší vrcholy světa. Deníky výprav na Everest jsou prokládány vzpomínkami

Pro vydání: Vyd. 1, 2004, česky, Ikar, V Praze

Kniha seznamuje s národem horolezců v Himalájích - se Šerpy - a s jejich nejznámějším rodem Tändzinů, kteří od 2. poloviny 19. století pomáhají horolezcům vystupovat na nejvyšší vrcholy světa. Deníky výprav na Everest jsou prokládány vzpomínkami jednotlivých Tändzinů na tytéž expedice. Rodokmen Tändzinů a 1 mapka v textu, fotografie v příloze, chronologická tabulka "Výstupy Šerpů na Everest 1953-2000"

Životní osudy několika pokolení šerpského rodu Tändzinů, jehož členové pomáhali jako průvodci i nosiči horolezcům z celého světa při zdolávání Mt. Everestu

Můj názor na knihu Tändzin a Šerpové Everestu:

zrušit
Originál: Tenzing and the Sherpas of Everest (anglicky)
, Vyd. 1, česky, Ikar, V Praze, 239 stran, ISBN: 8024904268
TOPlist