poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Železná opona: podrobení východní Evropy 1944-1956

Další autoři: Petruška Šustrová (překladatel)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Poté co byli v roce 1945 Němci poraženi, lidé ze střední a východní Evropy očekávali, že se jejich životy vrátí zpět k tomu, jak je žili před rokem 1939. Namísto toho jsou vystaveni tyranii, která je…
Poté co byli v roce 1945 Němci poraženi, lidé ze střední a východní Evropy očekávali, že se jejich životy vrátí zpět k tomu, jak je žili před rokem 1939. Namísto toho jsou vystaveni tyranii, která je mnoha směrech stejně nehumánní jako ta, které právě unikli.

Tato kniha vysvětluje, jakým způsobem byl komunismus zaváděn v původně demokratických společnostech během jednoho desetiletí po skončení druhé světové války. Anne Applebaumová popisuje klidným, ale zdrcujícím způsobem, jak politické strany, církev, media, různé organizace mladých lidí – instituce občanských společností na každé úrovni – byly všechny velmi rychle oslabeny.

Za využití nových archivních materiálů a mnoha jiných zdrojů, které nejsou v angličtině známy, popisuje komunistické taktiky, které si ohrožováním, znevažováním a vražděním lidí klestily svou cestu k moci. Applebaumová také vypráví o životech jednotlivců, aby demonstrovala to, jak rychle si lidé museli rozhodnout – bojovat, utéct nebo kolaborovat.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Beta-Dobrovský, Ševčík, Praha, Plzeň

Autorka do zdrcujících detailů líčí rychlé zneškodnění politických stran, církví, médií a organizací mládeže - institucí občanské společnosti na všech úrovních. Vysvětluje, jak byly zorganizovány tajné policejní služby a jak byly

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Beta-Dobrovský, Ševčík, Praha, Plzeň

Autorka do zdrcujících detailů líčí rychlé zneškodnění politických stran, církví, médií a organizací mládeže - institucí občanské společnosti na všech úrovních. Vysvětluje, jak byly zorganizovány tajné policejní služby a jak byly rozvráceny a zničeny všechny formy opozice. Zaznamenává způsoby, jakými komunistická taktika při cestě k moci šikanovala, vyhrožovala a vraždila. Sleduje také individuální osudy, aby ukázala momenty, kdy se lidé museli těžko rozhodovat - zda bojovat, uprchnout nebo naopak kolaborovat. Text doplňují černobílé fotografie a plánky. V závěru knihy jsou poznámky a bibliografie. Nakladatelská anotace. Kráceno.

Uznávaná historička Anne Applebaumová ve své knize popisuje nejen nástup jednotlivých komunistických režimů ve východní Evropě, ale také všední život v dotyčných zemích během těchto zásadních společenských změn.

Recenze: Východní Evropa drcená Stalinovou pěstí

Celkově tato obsáhlá publikace zřejmě nepřináší nijak zásadně nové či převratné interpretace historie. Ale Applebaumová v ní přichází s pohledem, který je ucelený, komplexní, a zároveň v něm nescházejí četné konkrétní podrobnosti. Ostatně autorka…
Jan Lukavec, 24. dubna 2015, iLiteratura.cz

Můj názor na knihu Železná opona:

zrušit
Originál: Iron curtain (anglicky)
, Vyd. 1., česky, Beta-Dobrovský, Ševčík,, Praha, Plzeň, 510 stran, ISBN: 9788072912360
TOPlist