poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Mezi proudy: 3 hist. obrazy

Díl 2, Syn ohnivcův

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd. v SNKLHU, 1959, česky, SNKLHU, Praha

Druhý díl trilogie podává úvodem mohutný obraz pražského pogromu r. 1389. Hlavním námětem je narůstající rozpor mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna, s nímž se spolčí vysoká šlechta. Jejich pokus o otrávení krále, k němuž

Pro vydání: 1. vyd. v SNKLHU, 1959, česky, SNKLHU, Praha

Druhý díl trilogie podává úvodem mohutný obraz pražského pogromu r. 1389. Hlavním námětem je narůstající rozpor mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna, s nímž se spolčí vysoká šlechta. Jejich pokus o otrávení krále, k němuž použijí kouzelníka Žita, skončí nezdarem. Zásluhu na tom má syn ohnivcův, kterého vděcný král bohatě odmění

Pro vydání: 2. vyd, 1952, česky, Práce / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 3, Praha

2. část "Syn ohnivcův" podává zrod husitství v dalším stadiu nejen časově (poslední desítiletí XIV. stol.), ale i látkově a historicky. Sbor mezi lidovým králem a církví končí vítězstvím krále, Jan z Jenštejna musí odstoupit a doktor Johánek (Jan z Pomuku) platí to i životem. Proti králi a lidu však povstává mocná šlechta, representovaná zde jednotou pánů v čele s Jindřichem z Rožmberka, a tito páni jsou hlavní osou Syna ohnivcova. Nejvíce však dává Jirásek vystupovat měšťanskému elementu, který potom v husitství, alespoň pokud jde o Prahu, přímo vede. Na konci tohoto dílu se již mihne mladičký Jan z Husince, Hus řečený. (Podle doslovu Zdeňka Nejedlého.)

Pro vydání: 5. vyd., v nakl. Brázda 1. vyd, 1951, česky, Brázda / Úroda, Sv. 19. Díl 2, Praha

Syn ohnivcův je druhý díl trilogie, v níž Jirásek vylíčil první červánky rodícího se husitství. Podává zde zrod husitství v dalším stadiu a nejen časově - děj se odehrává v posledním desítiletí 14. věku, v desítiletí přímo předcházejícím zjevnému už projevení se husitství - ale i látkově a historicky jde dále, i bezprostředněji a hloub. Spor mezi lidovým králem a mocnou církví končí zjevným vítězstvím krále, Jan z Jenštejna musí odstoupit a doktor Johánek (Jan z Pomuku) platí to i životem. Proti králi a lidu však povstává jiný nepřítel, mocná šlechta, representovaná zde jednotou pánů v čele s Jindřichem z Rožmberka. A tito páni jsou hlavní historickou osou Syna ohnivcova. Více ještě než Václavovi IV. dává tu Jirásek vystupovat už měšťanskému elementu, který potom v husitství, aspoň pokud jde o Prahu, přímo vede, jako vůbec tehdy buržoasie, třída řemeslníků a obchodníků byla tehdy nejmocnější v řadě nepřátel a odpůrců feudalismu s jeho primitivním hospodářstvím. Na konci tohoto dílu již se mihne mladičký Jan z Husince, Hus řečený. (Podle doslovu Z. Nejedlého.)

Pro vydání: 1949, česky, Práce / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 3, Praha

"Syn Ohnivcův" je druhý díl trilogie, v níž Jirásek vylíčil první červánky rodícího se husitství. Podává zde zrod husitství v dalším stadiu a nejen časově - děj se odehrává v posledním desítiletí 14. věku,vdesítiletípřímopředcházejícím zjevnému už projevení se husitství - ale i látkově a historicky jde dále, i bezprostředněji a hloub. Spor mezi lidovým králem a mocnou církví končí zjevným vítězstvím krále, Jan z Jenštejnamusíodstoupit adoktorJohánek (Jan z Pomuku) platí to i životem. Proti králi a lidu však povstává jiný nepřítel, mocná šlechta, representovaná zde jednotou pánů v čele s Jindřichem z Rožmberka. A tito páni jsou hlavní historickouosouSynaohnivcova. Víceještě než Václavovi IV. dává tu Jirásek vystupovat už měšťanském u elementu, který potom v husitství, aspoň pokud jde o Prahu, přímo vede, jako vůbec tehdy buržoasie, třída řemeslníků a obchodníkůbylatehdynejmocnější v řaděnepřátel a odpůrců feudalismu s jeho primitivním hospodářstvím. Na konci tohoto dílu již se mihne mladičký Jan z Husince, Hus řečený. (Podle doslovu Z. Nejedlého)

Můj názor na knihu Mezi proudy / Syn ohnivcův (Díl 2):

zrušit
, 2. vyd. v SNKLU, česky, SNKLU / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 3, Praha, 234 stran
TOPlist