poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Koncert samoty

Další autoři: Jan Gabriel (překladatel), Jan Gabriel

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Maurice Blanchard (1890-1960) je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských básníků minulého století. Prožil všechny jeho katastrofy, ale žádná z nich nepoznamenala to, co mu bylo…
Maurice Blanchard (1890-1960) je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských básníků minulého století. Prožil všechny jeho katastrofy, ale žádná z nich nepoznamenala to, co mu bylo bytostně nejbližší: nezávislost. Za svého života byl téměř neznámý, oceňovaný pouze několika blízkými přáteli a několika desítkami čtenářů. Nestál o slávu, o literární ceny, zcela dobrovolně a úmyslně si zvolil místo na samém okraji literárního světa, který mu byl cizí, nepřátelský, prohnilý. Opovrhoval jím, stejně jako opovrhoval společností.
"Nejkrásnější socha / je šedá dlažební kostka / čtverhranná dlažka / ta těžká kostka vržená / do ksichtu fízlům."
Za Blanchardova života jeho poezii četli a oceňovali především básníci. V jednom z dopisů Julien Gracq neváhal napsat, že u Blancharda se "poprvé při četbě poezie nenudil". Oslovovala osobnosti z tak rozdílného spektra, jako byli třeba Gaston Bachelard, Benjamin Péret, Jean Wahl, André Pieyre de Mandiargues, Jean Follain či z mladší generace Pierre Peuchmaurd či Jimmy Gladiator. Maurice Blanchard patřil k těm nemnoha básníkům, pro které jakákoli iluze o současném světě, o všech jeho nanejvýš tristních spektáklech, byla prokletím:
"Lze žít bez naděje? Zajisté, žije se mnohem lépe a život je mnohem osobitější. A to je nanejvýš důležité."

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd., 2014, česky, Rubato / Poezie, V Praze

Základním nástrojem vyhraněného rukopisu Maurice Blancharda jsou básně v próze. Blanchard zůstal tomuto útvaru věrný celý život, což ostatně dokumentují i ukázky z jeho tvorby, zařazené do tohoto výboru. Zde shromážděná poezie zabírá poměrně

Pro vydání: 1. vyd., 2014, česky, Rubato / Poezie, V Praze

Základním nástrojem vyhraněného rukopisu Maurice Blancharda jsou básně v próze. Blanchard zůstal tomuto útvaru věrný celý život, což ostatně dokumentují i ukázky z jeho tvorby, zařazené do tohoto výboru. Zde shromážděná poezie zabírá poměrně dlouhé časové období (1934-1956) a podává tak ucelený přehled o výjimečných kvalitách Blanchardova díla. Blanchard, snad i proto, že byl civilním povoláním letecký konstruktér, uměl svým textům vtisknout pevný řád, v němž se vyjadřoval k době, do níž se narodil. Dokázal se rozmáchnout k elegickým litaniím, v nichž uplatňoval nápaditou obraznost. Bohatá imaginativnost vůbec patří k nejsilnějším stránkám Blanchardova díla, objevuje se například v několika evropských vizích, v neotřele zpracovaných biblických motivech či v existenciálně pojatých úvahách. Často se také zamýšlel nad samotnou básnickou konfesí, poukazoval na to, že "básník není ničím, ale to, co hledá je vším" a tato jeho teze vyústila vzápětí v přesvědčení "že poezie a život jsou spolu důvěrně a hluboce provázané a jakýkoli návrat zpět je vyloučený..."

Výbor z díla významného francouzského básníka minulého století obsahuje texty, které jsou psány v surrealistickém duchu s výrazným prozodickým akcentem.

Recenze: Za života inženýr, po smrti básník. Vyšel první český výbor z Blanchardových básní

André Breton považoval básníka Maurice Blancharda za jednoho z nejlepších své generace, přestože za svého života byl Blanchard téměř neznámý. Nyní překladatel a surrealista Jan Gabriel uspořádal vůbec první český výbor Blanchardových básní.
Tomáš Weiss, 7. srpna 2014, art.iHNed.cz

Můj názor na knihu Koncert samoty:

zrušit
, 1. vyd., česky, Rubato, / Poezie, V Praze, 153 stran, ISBN: 9788087705124
TOPlist