poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Kouzlo smyslů: vnímání a jazyk ve více než lidském světě

Další autoři: Jiří Zemánek, Michaela Melechovská

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Kniha amerického ekofilosofa odhaluje hlubokou a tajuplnou závislost lidského poznání na přírodním prostředí, rozebírá příčiny, proč lidé postupně zpřetrhali svou pradávnou sounáležitost s oduševnělým…
Kniha amerického ekofilosofa odhaluje hlubokou a tajuplnou závislost lidského poznání na přírodním prostředí, rozebírá příčiny, proč lidé postupně zpřetrhali svou pradávnou sounáležitost s oduševnělým světem přírody, a ukazuje možnosti, jak smyslový vztah k přírodě znovu obnovit.

Tato přelomová práce současné ekologické filosofie a etiky otevírá nové výhledy nejen pro ekologii a filosofii, ale také pro lingvistiku, psychologii, antropologii a srovnávací religionistiku.

Za svou knihu autor obdržel Lannanovu cenu za literaturu faktu (1997).

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd., 2013, česky, DharmaGaia, Praha

Abram vychází ze srovnání vztahu člověka a okolního světa u domorodých kultur a v moderní společnosti. Zatímco u tradičních společenství panuje vědomí bezprostřední vzájemnosti s přírodou a jejími silami, pro Evropany je charakteristický silně

Pro vydání: 1. vyd., 2013, česky, DharmaGaia, Praha

Abram vychází ze srovnání vztahu člověka a okolního světa u domorodých kultur a v moderní společnosti. Zatímco u tradičních společenství panuje vědomí bezprostřední vzájemnosti s přírodou a jejími silami, pro Evropany je charakteristický silně antropocentristický modus zkušenosti. Kniha sleduje cesty, které evropského člověka vedly k tomu, že se zřekl smyslových vztahů ke svému okolí a oddělil se od živé i neživé přírody. Ve svém výkladu autor používá hlubokých znalostí domorodé magie a šamanismu, ale i evropských myšlenkových tradic (zejména filozofie Maurice Merleau-Pontyho) a odhaluje zajímavé, doposud neviděné souvislosti. Zabývá se mj. jazykem a zejména písmem: vznik písma, resp. fonetické abecedy považuje za klíčový moment v procesu postupné ztráty sounáležitosti s přírodním světem a jeho potřebami. V závěrečných pasážích knížky autor uvažuje nad tím, co je třeba udělat pro to, abychom vzájemně posilující vztah k přírodnímu světu mohli obnovit.

Knížka amerického ekofilozofa hledá odpověď na otázku, proč se západní civilizace v průběhu staletí odcizila mimolidské přírodě. Zároveň zkoumá, jak by bylo možné obnovit vědomí sounáležitosti člověka s oduševnělým přírodním světem.

Můj názor na knihu Kouzlo smyslů:

zrušit
TOPlist