poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Studenti, láska, Čeka a smrt: (deník ruské studentky 1916-1920)

Další autoři: Michal Ač

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Názory ostatních čtenářů

Petra Moravcová 4.11.2014 19:01

knihu prodávám levně na databázi knih

Co o knize říká nakladatel:

Sedmnáctiletá dcera lékaře vyrůstá obklopena láskou a bohatstvím. V předvečer občanské války a bolševického převratu si začíná psát deník, který se později stane jedním z nejdojímavějších a…
Sedmnáctiletá dcera lékaře vyrůstá obklopena láskou a bohatstvím. V předvečer občanské války a bolševického převratu si začíná psát deník, který se později stane jedním z nejdojímavějších a nejautentičtějších svědectví o rudém teroru. Neohrabané zápisky z prvních stránek postupně dozrávají, podobně jako mladá studentka. Na konci se setkáváme se statečnou mladou ženou, která na malém sibiřském nádraží odevzdává své zápisníky rakouskému válečnému zajatci vracejícímu se do vlasti. Zachytila v nich domovní prohlídky, popravy, morální chaos, vraždu carské rodiny, exodus ruské inteligence, lesk a morální bídu československých legií, ale i své první lásky a zklamání. Deníky mladičké ruské studentky přinášejí překvapivé svědectví i pro ty, kterým se zdá, že o tomto období četli snad už vše.
Alja Rachmanovová, vlastním jménem Galina Džuraginová (1898, Kasli - 1991, Ettenhausen) pocházela z ruské šlechtické rodiny. Byla výraznou představitelkou první vlny ruských exilových autorů. Dětství a mládí strávila v uralském městečku Kasli. Začátek občanské války v Rusku přinutil její rodinu k útěku na Sibiř, kde se provdala za rakouského válečného zajatce Arnulfa von Hoyera. Krátce po svatbě museli manželé opustit sovětské Rusko. S malým synem se usadili nejprve ve Vídni, později v Salzburgu. V meziválečném období vydává Galina pod pseudonymem Alja Rachmanovová své deníky. Ve třicátých letech vycházejí ve třech svazcích: Studenti, láska, Čeka a smrt; Manželství v rudé bouřce (česky v létě 2013) a Mlékařka v Ottakringu. Stávají se bestsellery a téměř okamžitě po vydání jsou přeloženy do více než dvaceti jazyků. Po smrti syna na konci druhé světové války vydává knihu Jurka, jeden z mnoha. Následuje čtenářsky úspěšný román T ovárna na nového člověka a životopisy různých významných ruských osobností. V roce 1945 Rachmanovová s manželem znovu prchají, tentokrát do Švýcarska. Její manžel zde v roce 1971 umírá, za dvacet let po něm i ona. Alja Rachmanovová odpočívá na salzburském hřbitově po boku manžela a syna.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2012, česky, Premedia, [Bratislava]

Deníky Alji Rachmanovové jsou ve světě považovány za významné dílo ruské exilové literatury, v Rusku samotném však přetrvává jistá averze k nim. Ta se datuje od doby, kdy nacisté používali úryvky z nich bez souhlasu autorky jako protisovětskou

Pro vydání: Vyd. 1., 2012, česky, Premedia, [Bratislava]

Deníky Alji Rachmanovové jsou ve světě považovány za významné dílo ruské exilové literatury, v Rusku samotném však přetrvává jistá averze k nim. Ta se datuje od doby, kdy nacisté používali úryvky z nich bez souhlasu autorky jako protisovětskou propagandu. Jde ale o ryze osobní vzpomínky dívky z ruské šlechtické rodiny, která se ocitla ve vleku historických událostí. Na začátku zaznamenané etapy je kultivovanou sedmnáctiletou dívkou, která zatím nemá vážnější starosti než svůj citový život a úvahy o dalším životním směřování. Občanská válka ale situaci radikálně změní, rodina se z domovského uralského městečka Kasli stěhuje na Sibiř, Alja i přes obtíže pokračuje ve svém studiu a s údivem a věcností zaznamenává dění kolem sebe - nekonečné domovní prohlídky, nesmyslné popravy a především morální proměnu obyčejných lidí kolem sebe vlivem nastupujícího teroru. Pro českého čtenáře budou kromě svědectví o podobě bolševického režimu zajímavé i nelichotivé zmínky o českých legionářích. Tento svazek končí rokem 1920, kdy se Alja, stále ještě na Sibiři, seznámila s německým zajatcem a svým budoucím manželem.

První část deníků ruské exilové autorky pokrývá období let 1916 - 1920 a přináší autentické svědectví o nástupu bolševické moci v Rusku.

Můj názor na knihu Studenti, láska, Čeka a smrt:

zrušit
Originál: Studenten, Liebe, Tscheka und Tod (německy)
, Vyd. 1., česky, Premedia,, [Bratislava], 332 stran, ISBN: 9788089594061
TOPlist