poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Světlé dny

Další autoři: František Ryčl

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na…
V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na kraji města.

Jenže tento zdánlivě idylický svět dětství v šedesátých letech dvacátého století má takřka neviditelné kazy: Serin otec zemřel krátce po jejím narození a Ajin otec, který vystupuje v cirkuse jako akrobat na visuté hrazdě, přijíždí na návštěvu jen jednou do roka. Karl, společný kamarád obou dívek, zase přišel o mladšího bratra, který jednoho jarního dne nastoupil do cizího auta a nikdy se už nevrátil.

Matky své děti provádějí proudy i mělčinami jejich dětství a učí je, že ze života nemusejí mít strach a že je třeba vrhnout se do něj naplno. Zsuzsa Bánková vypráví příběh tří rodin a provází své mladé hrdiny celou první půlí jejich života. Když Seri, Karl a Aja odjedou studovat do Říma, jejich přátelství je podrobeno náročné zkoušce.

Světlé dny jsou knihou o přátelství a zradě, o lásce a lži, o minulosti, která jen postupně odhaluje svá tajemství, a o vteřinách, jež nám navždy změní život.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd., 2013, česky, Host, Brno

Příběh budovaný ze vzpomínek dívky Seri začíná v hloubi šedesátých let ve vetchém domku na okraji jihoněmeckého městečka, kde žije Évi, maďarská uprchlice s dcerkou Ajou. Do tohoto domku chodí Seri za Ajou, s níž se od raného dětství nerozlučně přátelí.

Pro vydání: 1. vyd., 2013, česky, Host, Brno

Příběh budovaný ze vzpomínek dívky Seri začíná v hloubi šedesátých let ve vetchém domku na okraji jihoněmeckého městečka, kde žije Évi, maďarská uprchlice s dcerkou Ajou. Do tohoto domku chodí Seri za Ajou, s níž se od raného dětství nerozlučně přátelí. Toto přátelství je jádrem, na něž se postupně nabalují další přátelské svazky: matky obou dívek, chlapec Karl, který se musí od dětství vyrovnávat se záhadnou ztrátou svého bratra, jeho rodiče - všichni mají za sebou zkušenost bolestné ztráty, všichni se budou muset v dalším životě vyrovnat s tím, že jim bylo cosi důležitého zatajeno. I jejich přátelství se musí během času vyrovnat se lží, se zradou, žárlivostí - a hlavně s minulostí. Doba, místo i okolnosti jsou od začátku velmi neurčité a jen postupně vyplouvají z pomalého, snově se cyklícího proudu vzpomínek malého dítěte. Teprve jak vypravěčka dozrává, nabývají jednotlivé postavy, místa i děje určitosti a pevnosti a vyjasňují se souvislosti a příčiny, které všechny protagonisty zavedly do situace, v níž se nacházejí, a spolu s vypravěčkou si uvědomujeme, že světlé dny dětství měly své temné stránky, s nimiž je ale třeba se vyrovnat, přijmout je a žít dál.

Rozsáhlý román německé autorky maďarského původu o zvláštním přátelství nesourodé trojice - dvou dívek a jednoho chlapce, a jejich matek, jež všechny spojuje určitá rodinná ztráta, tajemství a vzájemná ochrana před bolestmi světa.

Recenze: Tahle kniha mě zničí

Hořkost a bolest sice v románu kompenzuje okouzlující vyprávění o neopakovatelných světlých okamžicích, které postavy zažívají díky přátelství a lásce, i tak je však líčení tragických osudů v této míře na hranici snesitelnosti. Tu a tam se motivy až…
Marie Voslářová, 22. listopadu 2014, iLiteratura.cz

Recenze: Zsuzsa Bánková: Světlé dny

Čímž se dostáváme k tomu, čím jsou Světlé dny jakožto próza výjimečné. Je to vypravěč, přesněji řečeno vypravěčka. Aja představuje učebnicový příklad intradiegetického personálního vypravěče, tj. takového, který je sám postavou v příběhu a všechno…
Jan M. Heller, 22. listopadu 2014, iLiteratura.cz

Recenze: DNI BEZ KONCA.

Světlé dny Zsuzsy Bánkovej.
Monika Kompaníková, 27. května 2013, Inforum.sk

Můj názor na knihu Světlé dny:

zrušit
Originál: Hellen Tage (německy)
, 1. vyd., česky, Host,, Brno, 395 stran, ISBN: 9788072946877
TOPlist