poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Malé exily: texty z let 2008-2013

Další autoři: Jana Majcherová (ilustrátor)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Strakova poetika rezonuje s prostory, které jako by byly přímo symboly míjení a pomíjivosti: hotelové pokoje, kavárny, noční bary, nádraží, vlaková nástupiště.

Pocit vyprázdněnosti, bezvýchodnosti,…
Strakova poetika rezonuje s prostory, které jako by byly přímo symboly míjení a pomíjivosti: hotelové pokoje, kavárny, noční bary, nádraží, vlaková nástupiště.

Pocit vyprázdněnosti, bezvýchodnosti, absence zřetelného, „uchopitelného“ smyslu naší existence – a tedy implicitně zároveň hledání takového smyslu – vyvstává v chladných, monotónně se opakujících scénách či momentkách, odehrávajících se ve stále stejných kulisách, ještě naléhavěji.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. Vyd., 2014, česky, Cherm / Malé objevy, sv. 20, Praha

Pět let pracoval Josef Straka na textech sbírky, do níž vložil své obavy a úzkosti, týkající se prostoru, s nímž je bytostně propojen. Nejen v něm však hledá básník místo, kde by opravdu zakotvil, často vyjíždí do cizích zemí

Pro vydání: 1. Vyd., 2014, česky, Cherm / Malé objevy, sv. 20, Praha

Pět let pracoval Josef Straka na textech sbírky, do níž vložil své obavy a úzkosti, týkající se prostoru, s nímž je bytostně propojen. Nejen v něm však hledá básník místo, kde by opravdu zakotvil, často vyjíždí do cizích zemí (ponejvíce sousedních), ze kterých se však vrací rovněž s pocitem nedokonalosti, s přesvědčením, jak nesnadné je nalézt hájemství, jež lze označit visačkou opravdového domova. Straka putuje povodím středoevropské řeky, braniborskými městy i rozsáhlou berlínskou aglomerací a všude na něj působí samota i odcizenost. Dostavují se nejen během krátkých pobytů v hotelových pokojích, ale útočí na něho i při vnímání až drtivé tíhy anonymity velkoměsta, projevované temnotou nábřežních tunelů, ruchem dopravních křivek i vytrvalým provozem na stanicích metra. Podobně se ale autor cítí i po návratu do Prahy, i tady cítí, jak život protéká mezi prsty a mění se v sérii pochybností a nejistot. "Stáváme se krátkými epizodami ve svých životech / v unaveném městě čtyřicátníků", vyjadřuje jeden z názorů své generace. A s tímto sdělením zřejmě souvisí i motiv, zřetelně se objevující v závěrečném oddílu: pozvolná, nicméně stále intenzivnější hrozba neschopnosti komunikovat, která může přerůst i v úplnou ztrátu a absenci citového vztahu.

Pátá sbírka současného českého básníka a neúnavného organizátora literárních akcí v Domě čtení pražské Městské knihovny je naléhavou existenciální výpovědí o citových i hodnotových ztrátách, o marném hledání místa s domovským znamením.

Recenze: Žiji v útržcích hotelů

Abyste si vychutnali Malé exily s o trochu větší rozkoší než jejich lyrický subjekt, doporučuji melancholické naladění a před sebou dostatek času a klidu. Koncentrace je třeba, protože vám v množství veršů pomůže vybrat ty stěžejní, do kterých autor…
Aleš Misař, 1. dubna 2015, iLiteratura.cz

Můj názor na knihu Malé exily:

zrušit
, 1. Vyd., česky, Cherm, / Malé objevy, sv. 20, Praha, 118 stran, ISBN: 9788086370576
TOPlist