poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Můj labyrint

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Co o knize říká nakladatel:

Básnířka a překladatelka Bohumila Grögerová patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší literatury.
Její nová knížka Můj labyrint volně navazuje na dvě předchozí básnická vzpomínková díla – Rukopis a Dva…
Básnířka a překladatelka Bohumila Grögerová patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší literatury.
Její nová knížka Můj labyrint volně navazuje na dvě předchozí básnická vzpomínková díla – Rukopis a Dva zelené tóny –, jež vyšla v Edici současné české poezie.

V nové knize se autorka zaměřila na tři období svého života: na dobu po druhé světové válce, kdy působila jako úřednice na Ministerstvu národní obrany, poté na závěr společného života s Josefem Hiršalem, a nakonec se její psaní vztahuje k současnosti. Kniha je stylisticky naprosto vytříbená a všechny události i motivy sjednocuje téma labyrintu.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Pavel Mervart / Edice současné české poezie, sv. 62, Červený Kostelec

Další z řady vzpomínkových titulů Bohumily Grögerové se skládá ze tří pododdílů. V prvním z nich, nazvaném Mládí, vzpomíná básnířka na několik let těsně po konci 2. světové války, kdy pracovala na

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Pavel Mervart / Edice současné české poezie, sv. 62, Červený Kostelec

Další z řady vzpomínkových titulů Bohumily Grögerové se skládá ze tří pododdílů. V prvním z nich, nazvaném Mládí, vzpomíná básnířka na několik let těsně po konci 2. světové války, kdy pracovala na Ministerstvu národní obrany. Přibližuje tu specifické a v mnohém provizorní vojácké prostředí po válce i plíživě narůstající vliv a nátlak komunistů. Dále přeskakuje autorka do počátku 21. století. Oddíl Loučení je emotivní i smířenou výpovědí o odchodu životního druha, básníka Josefa Hiršala. Závěrečná kapitola Branka na klíč odkazuje záměrně svým titulem na knihu Branka z pantů. Jedná se o tutéž branku veleslavínského domu, v němž Grögerová strávila několik posledních let svého života. Zde plyne čas v pomalém rytmu stáří, životního bilancování a vyrovnávání. Básnířka píše své vzpomínky prostým oznamovacím stylem, v případě první a třetí kapitoly střídmě ozvláštněným reminiscencemi snových vidin a obrazů.

Třetí svazek uzavírá sérii beletristických vzpomínání významné české básnířky a překladatelky.

Recenze: Moudrý Labyrint

Málo takto žitých a napsaných odcházení. Čiré, prosté,hluboké. Báseň o umírání - paradoxně óda na život. Nikde exprese, hořekadla, vzduté city. Ani stopa po depresi. Hodně světla. Monumentalita šeptem.
Miloš Horanský, 4. června 2015, Literární noviny.cz

Můj názor na knihu Můj labyrint:

zrušit
, Vyd. 1., česky, Pavel Mervart, / Edice současné české poezie, sv. 62, Červený Kostelec, 90 stran, ISBN: 9788074650925
TOPlist