poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Ta druhá zapisovatelka

Další autoři: Naďa Funioková (překladatel)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Černá komedie z pulzujícího New Yorku dvacátých let. S měnící se rolí ženy v moderním světě přicházejí nové, dosud neznámé a vzrušující výzvy.

Rose Bakerová pečetí lidské osudy – stisknutím několika…
Černá komedie z pulzujícího New Yorku dvacátých let. S měnící se rolí ženy v moderním světě přicházejí nové, dosud neznámé a vzrušující výzvy.

Rose Bakerová pečetí lidské osudy – stisknutím několika kláves psacího stroje může poslat člověka třeba na doživotí do vězení. V pozici stenotypistky na policejní stanici v New York City je Rose něco jako velekněžka. Přiznání jsou jejím denním chlebem. Jenže se píše rok 1924, a tak přestože musí běžně vyslechnout i ty nejdrastičtější detaily přestřelek, rvaček na nože a vražd, sotva vyjde z výslechové místnosti, je zase jen příslušnicí slabšího pohlaví, která se hodí nanejvýš na zakládání spisů a vaření kávy.

Venku přitom naplno propuká nová éra a není divu, že se v prostředí New Yorku cítí Rose zmatená. Pryč jsou viktoriánské představy o tom, co je přijatelné. Ženy všude kolem ní si nechávají stříhat vlasy nakrátko, kouří, chodí do barů. Jenže prudérní Rose uvízla kdesi v blednoucím světle dob dávno minulých, a tak hledá zkušeného průvodce životem, který jí v dětství scházel. Když na stanici mezi stenotypistky nastoupí nová dívka, oslnivá Odalie, Rose navzdory svým předsevzetím podlehne jejímu kouzlu. Jak obě ženy proplouvají mezi blyštivým podsvětím náleven po nocích a prací na stanici ve dne, nechává se Rose stále hlouběji vtahovat do Odaliina světa vysokých sázek. A její fascinace Odalií se záhy promění v posedlost, ze které se možná už nikdy nevzpamatuje.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Jota, Brno

Hlavní hrdinkou a vypravěčkou je Rose Bakerová, která pracuje jako stenotypistka na policejní stanici v manhattanském okrsku. Při zaznamenávání výpovědí zadržených musí vyslechnout mnohdy velmi drastické věci. Ale je rok 1924, v Americe je nová éra, která

Pro vydání: Vyd. 1., 2014, česky, Jota, Brno

Hlavní hrdinkou a vypravěčkou je Rose Bakerová, která pracuje jako stenotypistka na policejní stanici v manhattanském okrsku. Při zaznamenávání výpovědí zadržených musí vyslechnout mnohdy velmi drastické věci. Ale je rok 1924, v Americe je nová éra, která přinesla nejen prohibici, ale také změnu pohledu na ženy. To je pro Rose poměrně obtížné, i proto, že vyrostla v siročinci, kde se jí nedostalo žádného pořádného vedení. Vše se ovšem změní v okamžiku, kdy k Rose do kanceláře nastoupí nová zapisovatelka Odalie Lazareová - představitelka moderních žen, jež měly ostříhané vlasy, kouřily, navštěvovaly noční podniky. Odalie Rose naprosto okouzlí, stejně jako téměř každého ve své blízkosti (zejména muže). Brzy se z nich stanou blízké přítelkyně, Rose se k ní nastěhuje a navzdory předsevzetím jí podléhá stále víc. Po nocích s ní navštěvuje nelegální nálevny, přes den pracují na stanici a Odalie Rosie čím dál víc vtahuje do světa svých vysokých sázek. Rosein vztah k ní se proměňuje až v posedlost, z níž se bude jen velmi obtížně dostávat. Dokonce se stane obviněnou z vraždy... Autorka ve své prvotině sugestivně vystihla bouřlivou dobu dvacátých let minulého století v New Yorku, do níž zasadila dramatický příběh o lásce a posedlosti, nenávisti a zločinu.

Románový debut americké spisovatelky z období prohibice ve 20. letech. Na příběhu policejní stenotypistky z New York City ukazuje proměnu postavení ženy ve společnosti a spojuje v sobě prvky krimi, thrilleru i černé komedie.

Recenze: Hořké přátelství od psacího stroje

Srovnávat v anotaci literární dílo ze současnosti s tím Fitzgeraldovým je velice ošemetné. V tomto případě to ale nebyl pouze reklamní tah, protože špatně si titul Ta druhá zapisovatelka při srovnání rozhodně nevede. Fitzgerald je ve svých textech…
Petra Šmejdová, 28. dubna 2014, VašeLiteratura.cz

Můj názor na knihu Ta druhá zapisovatelka:

zrušit
Originál: Other typist (anglicky)
, Vyd. 1., česky, Jota,, Brno, 398 stran, ISBN: 9788074625244
TOPlist