poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Dvojník: kniha povídek F.M. Dostojevského

Další autoři: Alena Morávková

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Nejrozsáhlejší a nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz, jaký byl kdy česky vydán, nám umožňuje ocenit široké rozpětí autorovy tvorby. Obsahuje nejen texty slavné a nejslavnější (např.…
Nejrozsáhlejší a nejucelenější soubor Dostojevského povídek a próz, jaký byl kdy česky vydán, nám umožňuje ocenit široké rozpětí autorovy tvorby. Obsahuje nejen texty slavné a nejslavnější (např. Dvojník, Něžná), ale i dílka českým čtenářům méně známá, ba dosud zcela neznámá (Chlapec u Kristova vánočního stromu, Mužik Marej).

V úvodní novele Dvojník z r. 1846 se poprvé setkáváme s mistrovským ztvárněním rozpolceného vědomí člověka, způsobeného tlakem okolního odcizeného světa. V povídce Něžná, která je rovněž prózou novátorskou, sledujeme vnitřní sebeodhalující monolog muže, jehož žena spáchala sebevraždu. Je to příběh dvou bytostí, které rozdílná životní i sociální zkušenost přivádí ke katastrofě.

Povídky Pan Probaštin, Plazunkov, Slabé srdce nebo Poctivý zloděj odkrývají autorovo mistrovství charakteristiky. Jejich hrdinové jsou smolaři, často zahnaní až na dno, oběti chapadel velkoměsta. V textu Vánoční strom a svatba se setkáváme s postavou dítěte, konkrétně jedenáctileté holčičky, která se stane obětí nestoudné stařecké vypočítavosti.

Humornější stránku autorovy drobné prózy představuje povídka Cizí žena a muž pod postelí o ženské nevěře a chorobné mužské žárlivosti. Do této skupiny se řadí také satirický Krokodýl, nedokončené vyprávění o neuvěřitelné události – přebývání člověka v krokodýlích útrobách. Humorně koncipovaný je i Román v devíti dopisech zesměšňující pokryteckou morálku ve vzta­hu mužů a žen.

K závěrečnému období autorovy povídkové tvorby se řadí text Bla bla bla, prezentovaný jako zá­pisky neznámého. Je to zamýšlená první část cynického Dekameronu, jež zůstala nedokončená: černý poeovský humor je založen na kontrastu cynického přiznání nebožtíků k nejrůznějším podlostem a hřbitovního prostředí.

Chlapec u Kristova vánočního stromu a Mužik Marej, povídky z autorova deníku, jsou označovány jako „sváteční“ – vznikly jako novinářské příspěvky k různým svátkům, v prvním případě k Vánocům, a připomínají nám obdobné opusy Dickensovy.

Ve fantastické povídce Sen směšného člověka, která náš výbor uzavírá, se prolíná reálný a fantastický svět – svět ráje, kde hrdina spatřuje možnost nápravy světa ve vztahu k opuštěnému dítěti. Tato snad poslední obsáhlejší povídka z roku 1877 jako by předznamenala cestu až k dílům M. Bulgakova a K. Čapka a představuje v povídkové tvorbě Dostojevského výjimku: zde je dán volný průchod prapůvodní fantastičnosti, zatímco fantastičnost v jiných autorových povídkách, označovaných za „fantastické“, vyplývá z detailů reálného života podobně jako v povídkách Gogolových.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 2013, česky, Rybka, V Praze

Těžiště Dostojevského tvorby leží v brilantních psychologických románech, byl ale stejně brilantním a mnohostranným povídkářem. Tento výbor představuje jeho povídkové dílo v široké tématické a žánrové škále. Drásavé psychologické portréty v novelách Něžná nebo

Pro vydání: 2013, česky, Rybka, V Praze

Těžiště Dostojevského tvorby leží v brilantních psychologických románech, byl ale stejně brilantním a mnohostranným povídkářem. Tento výbor představuje jeho povídkové dílo v široké tématické a žánrové škále. Drásavé psychologické portréty v novelách Něžná nebo Slabé srdce jsou vystřídány satirickou notou povídek Krokodýl nebo Cizí žena a muž pod postelí, novela Dvojník představuje kafkovsky absurdní zápletku, fantastický žánr se objevuje například v makabrózním hřbitovním rozhovoru s názvem Bla bla bla nebo v přízračném Snu směšného člověka. Do výboru editoři zařadili i dva texty, dosud česky nepublikované: povídku Chlapec u Kristova vánočního stromku s dickensovským či andersenovským motivem opuštěného dítěte ve vánočním mrazu, a črtu Mužik Marej, drobnou sváteční vzpomínku z fiktivních vězeňských zápisků. I na malé ploše se ruský klasik představuje jako mistr psychologického portrétu s hlubokým soucitem pro zranitelné a bezbranné, ať už je k zemi sráží bezohlednost okolí či zákruty jejich vlastních duší.

Reprezentativní a obsáhlý výbor povídek velkého ruského klasika.

Pro vydání: Vyd. v tomto překladu 1, 2001, česky, Volvox Globator / Kameny, sv. 8, Praha

Povídka vypráví příběh drobného úředníka, kterému komplikuje život existence dvojníka a autor zde poprvé zpracovává tragické téma lidského rozdvojení, které později rozvinul v románu Bratři Karamazovovi. Stejně jako ostatní prózy z této doby i tento text vyjadřuje upřímný soucit s opomíjenými a nešťastnými lidmi, kteří nemohou nebo nedokážou na svém osudu nic změnit, a zároveň je i ostrou satirou soudobého společenského života. Kb

Psychologická novela s fantastickým námětem pochází z raného období autorovy tvorby, spadající do poloviny 40. let 19. století

Pro vydání: Vyd. v tomto překladu 1., 2001, česky, Volvox Globator / Kameny, sv. 8, Praha

Povídka vypráví příběh drobného úředníka, kterému komplikuje život existence dvojníka a autor zde poprvé zpracovává tragické téma lidského rozdvojení, které později rozvinul v románu Bratři Karamazovovi. Stejně jako ostatní prózy z této doby i tento text vyjadřuje upřímný soucit s opomíjenými a nešťastnými lidmi, kteří nemohou nebo nedokážou na svém osudu nic změnit, a zároveň je i ostrou satirou soudobého společenského života. Kb

Psychologická novela s fantastickým námětem pochází z raného období autorovy tvorby, spadající do poloviny 40. let 19. století

Psychologická novela s fantastickým námětem pochází z raného období autorovy tvorby, spadající do poloviny 40. let 19. století.

Můj názor na knihu Dvojník:

zrušit
, česky, Rybka,, V Praze, 564 stran, ISBN: 9788087067154
Kniha je v seznamech:
Dvojníci (pepe loce)
TOPlist