poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Útisk: o moci a bezmoci

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Jaké bylo narodit se a žít v nesvobodné společnosti? Jaké to je, když se mladý muž, skoro dítě, ocitne v pavučině moci s jejími svody i ukrutnostmi? Jak pozná, kde jsou hranice jeho možností vzdorovat…
Jaké bylo narodit se a žít v nesvobodné společnosti? Jaké to je, když se mladý muž, skoro dítě, ocitne v pavučině moci s jejími svody i ukrutnostmi? Jak pozná, kde jsou hranice jeho možností vzdorovat zlu, anebo kdy a proč se přizpůsobí, splyne a stane se součástí systému? Pozná, kde končí pasivní rezistence vůči režimu a kde začíná posluhování? Čemu všemu bude muset čelit? Co všechno proti němu totalitní moc použije?
Na tyto otázky hledá Jiří Bigas odpověď ve své nové knize.
Útisk představuje institucionalizované zlo a zlo v lidech, v každém člověku. Někdy začíná lhostejností, někdy strachem o sebe, ale vždycky končí zločinem. Útisk je podobenstvím totality, moci a bezmoci, je alegorií úřadů té doby, stranických sekretariátů, včetně toho nejmocnějšího, tajných policejních složek, zvláštních oddělení a cenzury. Je to příběh mladého muže postrkovaného významnými i bezvýznamnými událostmi od ničeho k ničemu až do hořkého ale možná aspoň na čas vítězného konce.
Pro mladé lidi může být tento román nahlédnutím do sice nedávné, ale téměř neznámé minulosti jejich rodičů a prarodičů. Těm, kteří dobu nesvobody prožili, možná připomene hodnotu svobody, za kterou se nedá nic koupit, kterou je ale možné vyměnit na lákavé sliby života jako v pohádce.
V pohádkách dobro zvítězí. Tohle ale není pohádka.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: česky

Významný český autor se i ve svém dalším románu drží svého osudového tématu morálního vhledu na okolnosti, kdy je lidská duše dobrovolně či násilně mrzačena dogmatickými pravidly despotického režimu. Tentokrát se v lepkavé pavučině nesvobodné společnosti naší nedávné socialistické

Pro vydání: česky

Významný český autor se i ve svém dalším románu drží svého osudového tématu morálního vhledu na okolnosti, kdy je lidská duše dobrovolně či násilně mrzačena dogmatickými pravidly despotického režimu. Tentokrát se v lepkavé pavučině nesvobodné společnosti naší nedávné socialistické minulosti ocitne dospívající mladík Kohoutek postupně hledající co nejschůdnější cestu zrůdným systémem. Otázkou je, kdy jsou opatrné kroky už jen strachem a kdy zdánlivé nicnedělání nenahrává opovrhovanému režimu. A zda je vůbec možné vzdorovat všudypřítomnému zlu, které jedince postrkuje řadou životních událostí až k tragickému vyústění.

Společensko-kritická alegorie na nedávno minulou totalitní dobu je zároveň připomenutím hodnoty svobody, kterou nelze nahradit podpisem s ďáblem za příslib pohodlného života.

Můj názor na knihu Útisk:

zrušit
česky, , 310 stran, ISBN: 9788090594647
TOPlist