poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Železná koruna

Díl 2, Kovář z Řasnice

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 4. vyd., (v Čes. spis. 3. vyd.), 1967, česky, Československý spisovatel, Praha

Druhý díl románu líčí vzpouru poddaného lidu na panství Gallasově v kraji frýdlantském poté, kdy úlevy poddanému lidu, zaručené Leopoldem v robotním patentu z r. 1680, zůstaly na papíře a kdy se do čela

Pro vydání: 4. vyd., (v Čes. spis. 3. vyd.), 1967, česky, Československý spisovatel, Praha

Druhý díl románu líčí vzpouru poddaného lidu na panství Gallasově v kraji frýdlantském poté, kdy úlevy poddanému lidu, zaručené Leopoldem v robotním patentu z r. 1680, zůstaly na papíře a kdy se do čela oklamaného lidupostavil neohrožený kovář Stelzig z Řasnice, postava stejně veliká jako její chodský současník Jan Sladký Kozina

Pro vydání: 3. vyd., v Čs. spis. 2. vyd, 1957, česky, Československý spisovatel / Kaplický, Václav: Dílo, Sv. 4, Praha

Druhý díl románu o utrpení českého selského lidu za feudalismu, v době vydání císařského patentu Leopolda I. (poslední čtvrtina 17. století). Lid, pobouřený tím, že panstvo nedodržuje patent, slibující poddanýmúlevy,povstávákdalším rebeliím. Kovář z Řasnice - Ondřej Stelzig - "je vlastně prvním moderním lidovým vůdcem. Vedl sedláky přesto, že sám neměl robotní povinnost. Měl na svou dobu značné vzdělání, procestoval řadu zemí a dopisovalsi spřátelizRakous, Bavor i Uher. Zprvu věřil i on, že císař sám zlepší osud sedláků. Na tuto svou víru doplatil. Byl poslán na deset let do Rábu, utekl odtamtud, byl znovu uvězněn a ve vězení zahynul" (V. Kaplický). Avšakmyšlenky,zakterébojoval, zůstaly v lidu živé a sedláci nepřestali věřit, že se dočkají doby, kdy si - podle staré pověsti - "nasadí člověk z rodu selského na hlavu železnou korunu Libušinu a kdy teprve bude v Čechách lépe"

Pro vydání: Vyd. 1, 1954, česky, Československý spisovatel / Žatva, sv. 163, Praha

Druhý díl románu o utrpení českého selského lidu za feudalismu - v době vydání císařského patentu Leopolda I. (poslední čtvrtina 17. století). Lid, pobouřený tím, že panstvo nedodržuje patent, slibující poddaným úlevy, povstává k dalším a dalším rebeliím. Kovář z Rasnice - Ondřej Stelzig - "je vlastně moderním lidovým vůdcem. Vedl sedláky přesto, že sám neměl robotní povinnost. Měl na svou dobu značné vzdělání, procestoval řadu zemí a dopisoval si s přáteli z Rakous, Bavor i Uher. Zprvu věřil i on, že císař sám zlepší osud sedláků. Na tuto víru doplatil. Byl poslán na deset let do Rábu, utekl odtamtud, byl znovu uvězněn a ve vězení zahynul." (V. Kaplický.) Avšak myšlenky, za které bojoval, zůstaly v lidu živé a sedláci nepřestali věřit, že se dočkají doby, kdy si - podle staré pověsti - "nasadí člověk z rodu selského na hlavu železnou korunu Libušinu a kdy teprve bude v Čechách lépe"

Pro vydání: 1. vyd, 1954, česky, SNKLHU / Klub čtenářů, Sv. 17, Praha

Druhý díl románu o utrpení českého selského lidu za feudalismu - v době vydání císařského patentu Leopolda I. (poslední čtvrtina 17. století). Lid, pobouřený tím, že panstvo nedodržuje patent, slibující poddaným úlevy, povstává k dalším a dalším rebeliím. Kovář z Řasnice - Ondřej Stelzig - "je vlastně prvním moderním lidovým vůdcem. Vedl sedláky přesto, že sám neměl robotní povinnost. Měl na svou dobu značné vzdělání, procestoval řadu zemí a dopisoval si s přáteli z Rakous, Bavor i Uher. Zprvu věřil i on, že císař sám zlepší osud sedláků. Na tuto svou víru doplatil. Byl poslán na deset let do Rábu, utekl odtamtud, byl znovu uvězněn a ve vězení zahynul" (V. Kaplický). Avšak myšlenky, za které bojoval, zůstaly v lidu živé a sedláci nepřestali věřit, že se dočkají doby, kdy si - podle staré pověsti - "nasadí člověk z rodu selského na hlavu železnou korunu Libušinu a kdy teprve bude v Čechách lépe"

Můj názor na knihu Železná koruna / Kovář z Řasnice (Díl 2):

zrušit
, 4. vyd., (v Čes. spis. 3. vyd.), česky, Československý spisovatel, Praha, 345 stran
TOPlist