poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Krátká paměť pana rady

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme 99 podobných knih:

Názory ostatních čtenářů

Zdeňka Mašátová 21.3.2013 09:57

Krátká paměť pana rady je úsměvné vyprávění o stáří a životě starých lidí, kteří už nejsou příliš schopni se zařadit do běžného života, ale přesto jsou ještě plni elánu. Mají snad být zavřeni do domova důchodců, nebo mají právo na důstojný konec…
Krátká paměť pana rady je úsměvné vyprávění o stáří a životě starých lidí, kteří už nejsou příliš schopni se zařadit do běžného života, ale přesto jsou ještě plni elánu. Mají snad být zavřeni do domova důchodců, nebo mají právo na důstojný konec života?

Pan rada Taavetti Rytkönen patří právě mezi tyto lidi. Žije jen s hospodyní, která ho po dobu několika měsíců, kdy absolvoval popisovanou dobrodružnou cestu, ani nepostrádala, protože je prý normální, že se na nějaký čas vypaří. Není divu, že si Taavetti připadá velice osamělí a v dobráckém taxikáři Seppovi spatřuje jediného přítele, kterému může věřit. Jeho život se scvrkl do jediného dne, protože přes noc vždy všechno zapomene a ráno netuší ani kdo je. Na minulost si dokáže vzpomenout jen během pití, kdy se mu vybavují alespoň útržky vzpomínek. Návštěva muzea tanků v něm vyvolá další zbytky paměti a on si představuje, že je s kamarády opět ve válce. Není divu, že musí co nejdříve navštívit svého dávného přítele Heikkiho Mäkitala...

Kniha je plná absurdních situací, které jsou tak groteskní, až by to klidně mohlo být skutečné.
Přespání v muzeu tanků s pytlem cibule a ustláním přímo v jednom exponátu tanku? Proč ne, jen se docela divím, že Taavetti tím tankem neodpálil celé muzeum. U něho by se nebylo ani čemu divit, i když si to nejspíše šetřil na později.
Chudák Seppo ho musí neustále zachraňovat z neuvěřitelných situací, jako když si pan rada ustlal v ledové vodě jezírka parku a odmítal vylézt. Proč by si nemohl sedět, kde chce?

Zjistíme, že se problémy se zemědělstvím dají řešit různými způsoby, ale Heikki to udělá po svém a Taavetti mu samozřejmě rád vypomůže. Rozhodnou se totiž, že zúročí své zkušenosti s tankového praporu a srovnají statek se zemí. A udělají to tak důkladně, že policie nemá z čeho je obvinit, jelikož se staříci už dočista zbláznili. Jeden z nich nedokáže ani správně určit, který je rok a ten druhý si zničil jen svůj majetek.

Během čtení této knihy se rozhodně nudit nebudete, protože je plná trpkého humoru, ale zároveň vás donutí k zamyšlení nad danými situacemi. Zachovali byste se stejně?
Kniha humorně nepoučuje, ani se o to nesnaží, jen nadhodí téma a vyjádří názor na něj, ale je jen na vás, jaký postoj zaujmete vy.

Téma stáří se totiž dotýká každého z nás, ať je mladý nebo ve středním věku, stáří nakonec dožene všechny lidi. Nikdo ještě nevynalezl žádný elixír věčného života, takže by se o toto téma mělo lidstvo zajímat. Každý má přece právo dožít důstojně, i když se na to v dnešní uspěchané společnosti často zapomíná.
Netvrdím, že by se každý starý člověk měl začít chovat „bláznivě“, ale zároveň by měl mít možnost žít, a ne jen živořit a čekat na smrt.

Kniha se čte velmi lehce, děj totiž plyne jen v jedné linii a nikam neodbočuje. Ani tu není velké množství postav, ale o to více místa je jim věnováno. Jsou velmi dobře vykresleny a všichni jsou sympatičtí, proto si je každý rychle oblíbí a fandí jejich praštěným nápadům.

Krátká paměť pana rady je dokonalá kniha, které nelze nic vytknout, a mohu ji jen doporučit všem věkovým kategoriím, protože i mladí lidé si ji určitě užijí.

Co o knize říká nakladatel:

Pasilinnovy romány jsou oblíbené proto, že Paasilinna sice píše o vážných věcech - krizi středního věku, stáří, touze po svobodě - ale píše o nich čtivě, lehce a humorně. Česky dosud vyšly jeho romány…
Pasilinnovy romány jsou oblíbené proto, že Paasilinna sice píše o vážných věcech - krizi středního věku, stáří, touze po svobodě - ale píše o nich čtivě, lehce a humorně. Česky dosud vyšly jeho romány Zajícův rok, Stará dáma vaří jed, Chlupatý sluha pana faráře, Les oběšených lišek, Autobus sebevrahů a Vlčí léto laponského mlynáře a připravují se další – jeden z nich se odehrává také v Česku. Hrdinou nové knihy Krátká paměť pana rady je sklerotický starý muž Taavetti Rytkönen, který se jednoho letního dne octne uprostřed rušné helsinské křižovatky a najednou neví kdo je, jak se jmenuje, kde bydlí a kam jde. Naštěstí se ho ujme taxikář Seppo Sorjonen a oba muži pak podniknou bláznivou pouť po celém Finsku. Při ní se pan rada setkává mj. s dávno zapomenutým synem a jeho dávno zapomenutou matkou, se starým spolubojovníkem z války zničí jeho statek, protože starý sedlák už nedokáže obstát v konkurenci evropských zemědělských dotací, s albánským architektem a bělehradským taxikářem podniká lov na zdivočelé býky a jejich masem pak zachrání život skupině francouzských vegetariánek... Krátká paměť pana rady je typický Paasilinna, jakého mají rádi čtenáři v celé Evropě. Román je plný bláznivého humoru, těžko uvěřitelných příhod a dobrodružství, gagů jako vystřižených z grotesky a také finské vodky, ale přitom se nebojí vážných témat – v tomto případě se dotýká práva starých lidí na důstojnost a také svobody člověka v soukolí eurobyrokracie.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd., 2009, česky, Hejkal, Havlíčkův Brod

Helsinský taxikář Sorjonen (mimochodem postava z románu Autobus sebevrahů) naloží jednou na křižovatce podivného zákazníka - důstojného, ale poněkud zmateného starého pána, který si nepamatuje, kdo je ani kam chce jet, ale umíněně pobízí

Pro vydání: 1. vyd., 2009, česky, Hejkal, Havlíčkův Brod

Helsinský taxikář Sorjonen (mimochodem postava z románu Autobus sebevrahů) naloží jednou na křižovatce podivného zákazníka - důstojného, ale poněkud zmateného starého pána, který si nepamatuje, kdo je ani kam chce jet, ale umíněně pobízí taxikáře k další a další jízdě. Tak se postupně dostávají na sever Finska a cestou zažívají bizarní příhody - například pomohou starému sedlákovi, znechucenému obstrukcemi Evropské unie, srovnat jeho statek se zemí nebo zachrání před smrtí hladem skupinu potrhlých francouzských vegetariánek. Po krůčkách se dopátrávají zjištění, kým vlastně starý pán je, především ale objevují zapomínané hodnoty, jako je přátelství, mužská svoboda vykoupená tvrdou prací nebo důstojnost stáří. Mistrovsky napsaná situační groteska o vážných věcech, jak je u autora zvykem.

Humoristický román nejúspěšnějšího současného finského autora vypráví o starém pánovi trpícím ztrátou paměti a jeho neuvěřitelném putování napříč Finskem

Humoristický román nejúspěšnějšího současného finského autora vypráví o starém pánovi trpícím ztrátou paměti a jeho neuvěřitelném putování napříč Finskem.

Recenze: Krátká paměť pana rady aneb nevážně o vážných věcech s Artem Paasilinnou

Už několik let se nakladatelství Hejkal snaží vydávat populární knihy finského spisovatele Arta Paasalinny. Přestože se k nám dostávají jeho díla s velkým zpožděním, od loňského roku přibyly na pultech knihkupců hned tři nové knihy. Krátká paměť…
Petra Šmejdová , 14. listopadu 2010, VašeLiteratura.cz

Můj názor na knihu Krátká paměť pana rady:

zrušit
Originál: Elämä lyhyt, Rytkönen pitkä (fínsky)
, 1. vyd., česky, Hejkal,, Havlíčkův Brod, 174 stran, ISBN: 9788086026749
TOPlist