poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Krvavá cesta k Sarajevu

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Na konci července 1914 podepsal František Josef I. manifest Mým národům, který byl jakousi dvojtečkou před čtyřletým infernem světové války. V té chvíli mohl bilancovat svou více než pětašedesátiletou…
Na konci července 1914 podepsal František Josef I. manifest Mým národům, který byl jakousi dvojtečkou před čtyřletým infernem světové války. V té chvíli mohl bilancovat svou více než pětašedesátiletou vládu (1848–1916), ve které se začalo naplňovat závěrečné dějství osudů trůnu habsburského. František Josef nebyl idylickým vládcem, jak se jej snaží líčit milovníci historie rakousko-uherského mocnářství, ani karikovaným „starým Procházkou“, kterou mnozí čtenáři převzali z Haškova Švejka.
Obyvatelé „Evropy tančící valčík“ ve druhé polovině dlouhého 19. století zažívali války i osobní tragédie, které se nevyhýbaly ani vznešeným vládnoucím rodinám. František Josef si mohl právem povzdechnout, že ničeho nebyl ušetřen.
Na počátku roku 1853 ohrozil jeho život atentát, který spáchal maďarský krejčovský tovaryš János Libényi; život jeho mladšího bratra Ferdinanda Maxmiliána skončil před hlavněmi pušek mexických republikánů (1867); následník trůnu korunní princ Rudolf spáchal za skandálních okolností sebevraždu (1889); a císařovnu Alžbětu (Sissi) zavraždil italský anarchista (1898). Jeho vražedný útok byl jen jedním z článků dlouhého řetězu atentátů na korunované hlavy i významné politiky, které vroubily cestu vedoucí k Sarajevu. Atentát bosenských mladíků z června 1914, jehož obětí byli následník rakouského (a českého) trůnu František Ferdinand d´Este a jeho manželka Žofie Chotková, se stal bezprostředním signálem k otevření cesty ke světovému válečnému konfliktu, v němž se naplnil osud trůnu habsburského.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1., 2009, česky, Pražská vydavatelská společnost, Epocha / Magnet, sv. č. 11, Praha

Císař podepisuje manifest oznamující vyhlášení války Srbsku (Mým národům...) a ve vzpomínkách se vrací k bolestným událostem, které znamenaly smrt některého z Habsburků a poznamenaly jeho vládu i

Pro vydání: Vyd. 1., 2009, česky, Pražská vydavatelská společnost, Epocha / Magnet, sv. č. 11, Praha

Císař podepisuje manifest oznamující vyhlášení války Srbsku (Mým národům...) a ve vzpomínkách se vrací k bolestným událostem, které znamenaly smrt některého z Habsburků a poznamenaly jeho vládu i osobní život - poprava Maxmiliána I. v Mexiku, sebevražda císařova jediného syna Rudolfa, vražda císařovny Alžběty a konečně krvavý atentát na následníka trůnu Ferdinanda d'Este v Sarajevu. Neodvratně se blíží válka, konec jeho života a rozpad mocného středoevropského impéria.

Bilance tragických událostí a násilných činů (atentáty, sebevraždy i rozsudky smrti), které postihly příslušníky habsburského panovnického rodu v období dlouhé vlády Františka Josefa I

Bilance tragických událostí a násilných činů (atentáty, sebevraždy i rozsudky smrti), které postihly příslušníky habsburského panovnického rodu v období dlouhé vlády Františka Josefa I.

Můj názor na knihu Krvavá cesta k Sarajevu:

zrušit
, Vyd. 1., česky, Pražská vydavatelská společnost, Epocha, / Magnet, sv. č. 11, Praha, 150 stran, ISBN: 9788072504633
TOPlist