poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Hitlerovi válečníci

Další autoři: Petr Kyncl (překladatel)

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Erwin Rommel - muž, který se proslavil na bojištích v severní Africe. Spáchal sebevraždu v roce 1994.

Wilhelm Keitel - přesvědčený nacista, který zůstal Hitlerovi věrný až do konce. Byl oběšen roku…
Erwin Rommel - muž, který se proslavil na bojištích v severní Africe. Spáchal sebevraždu v roce 1994.

Wilhelm Keitel - přesvědčený nacista, který zůstal Hitlerovi věrný až do konce. Byl oběšen roku 1946.

Erich von Manstein - loajální důstojník a geniální vojevůdce. Britský vojenský soud ho v roce 1949 odsoudil k 18 letům vězení.

Friedrich Paulus - disciplinovaný voják, velitel německých vojsk v bitvě u Stalingradu. Poslední léta prožil v bývalé NDR.

Ernst Udet - oslavovaný hrdina z první světové války, ale také hazardér, hýřil a narkoman. Skončil sebevraždou v roce 1941.

Wilhelm Canaris - rozporuplný šéf vojenské tajné služby, spolupracovník nenáviděného Heydricha. Krátce před koncem války byl zatčen a zavražděn komandem SS.


Životní portréty šestice Hitlerových generálů nás zavedou do světa nacistické mašinerie, která v zájmu "nového světového názoru" potlačovala svobodné myšlení i u svých špiček, jež realizovaly její plány na ovládnutí světa. Rozpor mezi odpovědností a poslušností na jedné straně a ohledem na základní princip lidskosti na straně druhé uváděl některé nacistické generály do neřešitelného stavu vnitřní rozervanosti. Zrůdná nacistická ideologie se často rozcházela s názory těchto mužů, kteří v ní zpočátku viděli hlavně možnost kariérního postupu a praktické realizace svých představ o válce.
Guido Knopp barvitě popisuje odlišné charaktery vojenských osobností třetí říše a jejich schopnost vyrovnat se nejen s Hitlerovými nařízeními, která často vedla ke zkáze německých armádních jednotek, ale i s perzekucí válečných zajatců a vyhlazováním Židů na obsazených územích. Zatímco někteří z nich hledali způsob jak zastavit agonii německého národa, druzí - z vlastní slabosti či v důsledku přísahy poslušnosti Hitlerovi - odmítali vidět, kam vede mechanické vykonávání rozkazů. Vyhýbáním se odpovědnosti a slepým plněním nelidských příkazů se stala většina německých generálů spoluodpovědná za nacistické zločiny třetí říše.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: Vyd. 1, 2002, česky, Ikar, V Praze

Ač na první pohled rozdílné, jsou si svou podstatou příběhy významných vojevůdců Wehrmachtu až tragicky podobné. Jako bychom četli vlastně stále stejný příběh, na jehož pozadí se pouze mění kulisy - od písku africké pouště až k závějím ruské zimy. Příběh

Pro vydání: Vyd. 1, 2002, česky, Ikar, V Praze

Ač na první pohled rozdílné, jsou si svou podstatou příběhy významných vojevůdců Wehrmachtu až tragicky podobné. Jako bychom četli vlastně stále stejný příběh, na jehož pozadí se pouze mění kulisy - od písku africké pouště až k závějím ruské zimy. Příběh člověka stojícího vysoko na žebříčku společnosti, jejíž osudy výrazným způsobem ovlivňuje, aniž by byl ztotožněn s ideologií, na níž je celé jeho konání postaveno. Hitlerova absolutistická a nekompetentní velitelská politika stále častěji vedla jeho generály k neřešitelným dilematům, v nichž proti sobě stály vojenská poslušnost a zdravý rozum, oddanost vůdci a opovržení nad jeho neschopností, obavy o kariéru a soucit s vlastními vojáky, sounáležitost s režimem a zásady lidské morálky. Vina většiny z nich spočívá v prostém lidském selhání, neboť politika "nevidět a neslyšet" a případné nesmělé pokusy o odpor mohly snad utišit jejich svědomí, nikoliv je zbavit spoluzodpovědnosti za největší šílenství dějin, natož uchránit před vlastním neslavným koncem. 20020513 Nejedlyv

Příběhy šesti velkých vojenských stratégů, kteří své schopnosti dali do služeb nacistického režimu

Můj názor na knihu Hitlerovi válečníci:

zrušit
TOPlist