poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Mezi proudy: 3 historické obrazy

1. díl, Dvojí dvůr

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 1. vyd. v SNKLHU, 1959, česky, SNKLHU, Praha

Trilogie Mezi proudy je úvodem k cyklu Jiráskových románů o husitském hnutí. První její část zobrazuje oba tábory, které se v husitství utkaly: dvůr krále Václava IV. s jeho zemanskými rádci, kteří sympatizují s reformními snahami měšťanstva, a

Pro vydání: 1. vyd. v SNKLHU, 1959, česky, SNKLHU, Praha

Trilogie Mezi proudy je úvodem k cyklu Jiráskových románů o husitském hnutí. První její část zobrazuje oba tábory, které se v husitství utkaly: dvůr krále Václava IV. s jeho zemanskými rádci, kteří sympatizují s reformními snahami měšťanstva, a dvůr arcibiskupský, domáhající se výlučných výsad pro církev a chránící zlořády mezi kněžstvem. Dějovou osu románu tvoří případ ohnivce Šípa, jemuž arcibiskup svede ženu a rozvrátí manželství

Pro vydání: 2. vyd, 1952, česky, Práce / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 2, Praha

První část trilogie, "Dvojí dvůr", je exposicí k Jiráskovým dějinám husitství. Stojí zde proti sobě představitelé dvou světů u nás, z jejichž rozporů husitství uzrálo: reformní hnutí v měšťanstvu a zemanstvu, a nejmocnější a nejbohatší tehdy společenská složka, církev, representovaná pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Vedle "dvojího dvora" je tu třetí svět, ještě neorganisovaný, trpící selský lid. Zastupuje jej ohnivec Šíp, první Táborita v tomto Jiráskově obraze. (Z doslovu Zdeňka Nejedlého.)

Pro vydání: 5. vyd., v nakl. Brázda 1. vyd, 1951, česky, Brázda / Úroda, Sv. 19. Díl 1, Praha

Dvojí dvůr je první částí trilogie "Mezi proudy", kde Jirásek postavil proti sobě představitele dvou světů u nás, z jejichž rozporu zrálo a uzrálo husitství. Je to na jedné straně hnutí reformní v měšťanstvu a zemanstvu, jemuž je blízký i sám král Václav IV., a na druhé straně tvrdá moc církevní, hájící stará práva církve jako nejmocnější, i také nejbohatší tehdy společenská složka, representovaná tu pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. To jsou dva světy, mezi nimiž musilo dojít k srážce. Vedle "dvojího dvora" je tu však ještě jeden, třetí svět - ohnivec Šíp. Svět ještě neorganisovaný. Šíp je jeden z trpících v selském lidu - už první Táborita v tomto Jiráskově obraze. Dvojí dvůr je tak opravdu znamenitá exposice k Jiráskovým dějinám husitství. (Podle doslovu Zdeňka Nejedlého.)

Pro vydání: 1949, česky, Práce / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 2, Praha

"Dvojí dvůr"je první částí trilogie "Mezi proudy", kde Jirásek postavil proti sobě představitele dvou světů u nás, z jejichž rozporu zrálo a uzrálo husitství. Je to na jedné straně hnutí reformní v měšťanstvu azemanstvu,jemužjeblízký i sám král Václav IV., a na druhé straně tvrdá moc církevní, hájící stará práva církve jako nejmocnější, i také nejbohatší tehdy společenská složka, representovaná tu pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna.To jsoudvasvěty,mezi nimiž musilo dojít k srážce. Vedle "dvojího dvora" je tu však ještě jeden, třetí svět - ohnivec Šíp. Svět ještě neorganisovaný. Šíp je jeden z trpících v selském lidu. - už první Táborita v tomto Jiráskověobraze.Dvojídvůr jetak opravdu znamenitá exposice k Jiráskovým dějinám husitství. (Podle doslovu Zdeňka Nejedlého)

Můj názor na knihu Mezi proudy / Dvojí dvůr (1. díl):

zrušit
, 2. vyd. v SNKLU, česky, SNKLU / Jirásek, Alois: Odkaz národu, Sv. 2, Praha, 385 stran
TOPlist