poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

V srdci Kaddáfího Libye

Papírovou knihu můžete koupit zde:

Kniha je momentálně ve všech obchodech vyprodána.

Přihlaste se k odběru a zašleme vám e-mail ihned jakmile se objeví někde skladem!

Našli jsme přes 300 podobných knih:

Co o knize říká nakladatel:

Ačkoli celý svět sleduje, jak letadla Severoatlantické aliance bombardují Libyi, český čtenář nemá k dispozici žádnou literaturu, jež by srozumitelným, ale zároveň vysoce aktuálním způsobem…
Ačkoli celý svět sleduje, jak letadla Severoatlantické aliance bombardují Libyi, český čtenář nemá k dispozici žádnou literaturu, jež by srozumitelným, ale zároveň vysoce aktuálním způsobem popisovala, co se tady vlastně stalo. Země s obrovskou historickou tradicí, plná rozporů a protikladů, bývá někdy popisována jako „brána do Afriky“; její nynější vůdce Muammar Kaddáfí stojí v jejím čele neuvěřitelných čtyřicet dva let.

Kniha V srdci Kaddáfího Libye nabízí dobrodružnou plavbu oceánem proměn země, o níž toho víme velmi málo. Popisuje geografickou výjimečnost, ale i rozmanité kmenové a jazykové zvláštnosti. Její dějinný význam je nesporný — od antiky přes období arabských a později evropských dobyvačných tažení, éru monarchie i revolučních poblouznění až po tu nejžhavější současnost, spjatou s vládou vrtošivého, leč pro mnohé stále charismatického plukovníka.

Portrét plukovníka Kaddáfího není pouze karikaturou jednoho diktátora, autor přesvědčivě vysvětluje také důvody nejednoznačnosti této postavy. Vývoj po 11. září 2001 a proměna geopolitického klimatu v boji s terorismem je jenom jedním z paradoxů státu, kde vládne vůdce, který svou zemi nazval Velkou libyjskou arabskou lidovou socialistickou džamahírijí.

V současné době nás dennodenně zahlcují zprávy o Libyi, která však zůstává pro mnohé Evropany nesrozumitelnou a značně tajemnou zemí. Leccos se autor snaží vysvětlit vhledem do historie — například odlišnost původně federativních celků regionu Kyrenaiky, Tripoliska a Fezzanu. Svou roli sehrály i dobové ideologie arabského nacionalismu a rozdělení mocenských sfér mezi Západem a Východem. Jak se realita současné Libye proměnila po 11. září 2001?

Autor popisuje mocenskou strukturu systému, ovládanou na jedné straně revoluční ideologií „přímé vlády lidových mas“, na straně druhé klíčovým vlivem rodin a kmenové solidarity. Revoluční výbory, jež dokázaly doslova rozložit státní systém, zároveň navazují na islámskou tradici, v níž jde především o úctu k hodnotám koránu. Syntézou těchto proudů je teorie tzv. Zelené knihy, sepsané samotným plukovníkem Kaddáfím.

Země přitahuje pozornost nejen kvůli Kaddáfímu, ale i ropnému bohatství, a tyto dva aspekty je třeba vnímat současně. O Libyi, stojící na křižovatce kontinentů i civilizací, v budoucnu jistě ještě uslyšíme.

Kniha V srdci Kaddáfího Libye je brilantním portrétem nejen Blízkého východu, ale i rozdělení dnešních geopolitických sfér vlivu.

Stručný obsah knihy:

Pro vydání: 2011, česky, Jota, V Brně

Základní geografické údaje o Libyi. Historie této rozsáhlé severoafrické země od antiky až do převratu v roce 1969, který vedl plukovník Kaddáfí. Životní osudy a názorový profil libyjského vůdce. Vnitropolitický vývoj v zemi od roku 1969 do počátku 21. století.

Pro vydání: 2011, česky, Jota, V Brně

Základní geografické údaje o Libyi. Historie této rozsáhlé severoafrické země od antiky až do převratu v roce 1969, který vedl plukovník Kaddáfí. Životní osudy a názorový profil libyjského vůdce. Vnitropolitický vývoj v zemi od roku 1969 do počátku 21. století. Hlavní opory Kaddáfího autoritářského režimu a společenská struktura Libye. Specifika jednotlivých měst v libyjských regionech. Příčiny povstání v únoru letošního roku. Text je doplněn fotografiemi a chronologickou tabulkou.

Historický vývoj i současné problémy třetí největší země Afriky. Politický vývoj v zemi za Kaddáfího režimu a důvody povstání z února 2011

Historický vývoj i současné problémy třetí největší země Afriky. Politický vývoj v zemi za Kaddáfího režimu a důvody povstání z února 2011.

Můj názor na knihu V srdci Kaddáfího Libye:

zrušit
Originál: Au coeur de la Libye de Kadhafi (francouzsky)
, česky, Jota,, V Brně, 155 stran, ISBN: 9788072179114
TOPlist