poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Autorovy knihy se nachází v těchto kategoriích

Knihy od autora Milena Jesenská

Zobrazit

Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Člověk dělá šaty (2 vydání)

česky
Celkové hodnocení:
Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Zvenčí a zevnitř: antologie textů Mileny Jesenské (1 vydání)

česky
Celkové hodnocení:
Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Křižovatky: (výbor z díla) (1 vydání)

česky
Celkové hodnocení:
Novinářka Milena Jesenská (1896–1944) patří dnes ve světě k nejznámějším osobnostem české kultury. Dopisy Mileně Franze Kafky, jí adresované, patří k základním dílům světové literatury dvacátého století. Přestože vycházejí vzpomínkové knihy na ni i její životopisy, edice její vlastní tvorby byly u nás i v zahraničí dosud jen skrovné – chyběl odpovídající badatelský výzkum jejího publicistického díla. Právě jemu se po dobu čtyřiceti let mj. věnovala literární historička a editorka Marie Jirásková, která připravila tento vůbec první výbor z díla Mileny Jesenské, který svým rozsahem a zaměřením odpovídá významu této mimořádné osobnosti. Marie Jirásková je též autorkou bibliografie díla Mileny Jesenské, doslovu, ediční poznámky a z jejího archivu pochází většina fotografií a dokumentů obsažených v obrazové příloze. Milena Jesenská byla vynikající reportérka, jak o tom svědčí její zprávy o životě ve Vídni v letech 1919–24, ale zejména její publicistika z týdeníku Přítomnost v letech 1938–39, která patří k vrcholům české žurnalistiky. Charakterové vlastnosti Mileny Jesenské a její osobní statečnost tváří v tvář nacistickému Německu i stalinistickému Sovětskému svazu patří k trvalým hodnotám, k nimž se může český národ hlásit. Vedle zmíněných dvou vrcholných období publicistické tvorby Mileny Jesenské nalezneme v této knize i její články o módě, životním stylu a cestování z dvacátých let, které přinášejí cenný a dodnes živý vhled do tehdejší společenské atmosféry. Čtenáři zde naleznou i několik jejích pohádek pro děti a v úplnosti všechny fejetony, které ve dvacátých letech sama ze své tvorby vybrala, uspořádala a upravila pro vydání k knížkách Cesta k jednoduchosti, Člověk dělá šaty a Šťastnou cestu. Výbor z díla Mileny Jesenské přináší nejen jedinečný detailní vhled do života české a rakouské společnosti v letech 1919–39, vypovídá o proměnách životního stylu a módy a o středoevropské tragédii po nástupu Adolfa Hitlera k moci v Německu v roce 1933, ale ukazuje i to, jak svrchovaným literárním žánrem může být publicistika, věnuje-li se jí charakterní a statečná osobnost.

Milena Jesenská (8 knih)

Další používaná jména autora: Milena (pseudonym), Milena Krejcarová
Milena Jesenská
Narozena 10.8.1896 v Praze, zemřela 17.5.1944 v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Novinářka, redaktorka, publicistka, překladatelka z němčiny a angličtiny.
Narození: 1896
Úmrtí: 1944

Životopis:

Novinářka, spisovatelka a překladatelka. Narodila se 10. 8. 1896. Navštěvovala dívčí gymnázium Minerva. V roce 1918 se s mužem přestěhovala do Vídně. Překládala z němčiny pro české noviny a zpočátku působit externě přispívala do módních magazínů. Záhy začala dopisovat do řady českých novin, psala fejetony, překládala a brzy si vybudovala pověst výborné žurnalistky. V polovině 20. let se po rozvodu…
Novinářka, spisovatelka a překladatelka. Narodila se 10. 8. 1896. Navštěvovala dívčí gymnázium Minerva. V roce 1918 se s mužem přestěhovala do Vídně. Překládala z němčiny pro české noviny a zpočátku působit externě přispívala do módních magazínů. Záhy začala dopisovat do řady českých novin, psala fejetony, překládala a brzy si vybudovala pověst výborné žurnalistky. V polovině 20. let se po rozvodu s Pollakem Jesenská vrátila do Prahy a brzy se sbližuje s komunistickým hnutím, tedy především s kavárenskými propagátory revoluce. V roce 1940 byla zatčena gestapem a odtransportována do koncentračního tábora Ravensbrück, kde 17. května 1944 zemřela. Roku 1996 jí byl in memoriam propůjčen Řád T. G. Masaryka II. třídy. V roce 1995 byla institucí Jad Vašem poctěna udělením ceny Spravedlivá mezi národy v Jeruzalémě.
Kniha Třetí hlas se opravdu povedla. Nabízí vše, co by měl mít správný thriller, a ještě kousek více. Jestliže jste četli předchozí knihu, jedná se o…
Lukáš Loužecký, 11. října 2014, VašeLiteratura.cz
TOPlist