poličky:
seznamy pro všechny:
seznamy jen pro mě:
přidat seznam

Autorovy knihy se nachází v těchto kategoriích

Knihy od autora Miloslav Petrusek

Zobrazit

Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Marx, marxismus a sociologie: texty z pozůstalosti I (1 vydání)

česky
Celkové hodnocení:
Texty Miloslava Petruska zařazené do této knížky vznikaly během dlouhého časového období – zhruba od poloviny 90. let do roku 2004, kdy se z nich autor pokusil sestavit knihu s velkým K. Ta měla být sumou jeho vědění o sociologii, proto jí někdy v žertu dával název „Co všechno vím o sociologii“. V této podobě ale kniha nikdy nevyšla – autor dospěl k přesvědčení, že o tak rozsáhlé dílo vlastně nikdo nestojí, a jako celek ji žádnému nakladatelství ani nenabídl. Některé napsané části uplatnil jinak – řada textů orientovaných k dějinám sociologie, obecné metodologii a sociologické metateorii vyšla v letech 2005–2011 v odborných časopisech, případně v kolektivních dílech. Zbyla řada nepublikovaných částí, z nichž jsme pro tuto knihu vybrali tři o Marxovi a marxismu. Společně je vydáváme proto, že tvoří určitý celek – a jako celek si je (ve svém počítači) připravil i sám autor. Vydávané texty jsou svojí formou poněkud zvláštní – je obtížné je zařadit do obvyklých škatulek. Často jde o výklad „jakoby“ pro studenty: autor stručně rekapituluje, podává výčty, jeden z textů obsahuje i schémata (jistou „pedagogickou dikcí“ se vyznačovaly téměř všechny Petruskovy texty), na jiných místech se podrobně věnuje nějakému problému a výklad doprovází mnoha citacemi, a ještě jindy mají části textu charakter „poznámek nad četbou“, jsou jakýmsi prvotním přemýšlením o tématu.
Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Sociologie a literatura (1 vydání)

česky
Celkové hodnocení:
Mé hodnocení:
Přidat do knihovnypřidat

Teorie a metoda v moderní sociologii (1 vydání)

česky
Celkové hodnocení:

Miloslav Petrusek (14 knih)

Narozen 15.10.1936 ve Zlíně. PhDr., CSc., profesor, děkan fakulty sociálních věd, sociolog. Práce v oboru, překlad z ruštiny.
Narození: 1936
Úmrtí: 2012
Petruskova kniha dokumentuje výnimočnú schopnosť, akou sa vždy vyznačujú jeho texty: osvetľovať skúmaný jav v rôznych kontextoch.
Martin Bútora, 24. srpna 2012, sme.sk
Nedlouho poté, co zemřel sociolog Miloslav Petrusek (1936–2012), byla zveřejněna zpráva, že právě on se posmrtně stává letošním laureátem ceny Vize…
Jan Lukavec, 28. listopadu 2012, iLiteratura.cz
Knihu Nevěsta ve sněhu určitě doporučuji všem milovníkům nepředvídatelných detektivních románů, kteří mají rádi do detailů propracované příběhy s…
Kateřina Müllerová, 2. října 2014, VašeLiteratura.cz
TOPlist